پکیج برقی بهتر است یا پکیج گازی

حتما قبل از خرید پکیج با این سوال مواجه میشوید که پکیج برقی بهتر است یا پکیج گازی؟ در این صورت در بین دوراهی قرار میگیرید که کدام محصول برای خرید بسیار مناسب است. اگر شما هم با این سوال خلی مهم روبرو هستید حتما این مقاله را تا انتها با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

از موتورخانه های بزرگ تا پکیج

در گذشته برای تامین گرمایش محیط های بزرگ به وسیله رادیاتور ، سیستم گرمایش از کف از موتور خانه ها استفاده میکردند. موتور خانه ها فضای بسیار زیادی را اشغال میکردند و به دلیل اینکه از قطعات بسیار زیادی تشکیل شده بود هزینه نگهداری این سیستم گرمایشی بسیار بالا بود. با افزایش فناوری امروزه محصولاتی با عنوان پکیج راهی بازار میشود که ابعاد و اندازه و وزن کوچکتری دارند ولی همانند موتورخانه های بزرگ میتوانند نیاز مصرف کننده را تامین کنند.

روش نصب، هزینه نگهداری، مدیریت راحت و چندین مورد دیگر از ویژگی های بارز پکیج ها بشمار می آید که امروزه به عنوان یک نیاز بسیار مهم برای محیط ها بشمار می آید.

انواع پکیج از لحاظ کاربردی و ساختاری

پکیج ها امروزه در مدل های متفاوت تولید و روانه بازار میشود.در نظر داشته باشید که برخی از پکیج ها برای هر محیطی گزینه مناسبی نبوده و استفاده از آن محصول میتواند هزینه های بالایی را به همراه داشته باشد. در این بخش تصمیم داریم انواع پکیج را مورد بررسی قرار دهیم.

انواع پکیج از لحاظ ساختاری

پکیج برقی

یکی از جدیترین سیستم های گرمایشی که امروزه تعداد بسیار زیادی از آنها در بازار بفروش میرسد پکیج برقی نام دارد. پکیج برقی به دو مدل زمینی و دیواری توسط تولید کننده های متنوعی در کیفیت های متفاوتی تولید و روانه بازار میشود. کارکرد تمامی این سیستم های گرمایشی با برق بوده و برای محیط هایی که دسترسی به سوخت گاز ، گازوئیل و نفت ندارند بهترین گزینه به شمار می آید.

در پکیج های گازی و دو گانه سوز و … وظیفه تامین آب توسط آتش انجام میشود ولی در پکیج های برقی گرم شدن آب توسط المنت صورت میگیرد.

در نظر داشته باشید که پکیج های برقی با آبگرمکن های برقی تفاوت بسیار زیادی دارد و اگر بخواهید به تفاوت این دو محصول پی ببرید حتما مقاله تفاوت آبگرمکن و پکیج را مطالعه کنید.

پکیج برقیپکیج گازی

حتما تا به امروز اسم پکیج گازی به گوشتان خورده است. پکیج گازی امروزه جز سیستم های گرمایشی پر استفاده در ایران و سایر کشورها به شمار می آید و همین امر باعث شده است که تولید کننده های بسیار زیادی در این زمینه فعالیت کنند. پکیج های گازی با سوخت گاز عمل گرمایش آب را بر عهده دارند و همچنین این سیستم های گرمایشی برای کارکرد نیاز به برق دارند. کارکرد شیر برقی و برخی قطعات دیگر مانند برد نیاز به برق دارند.

در نظر داشته باشید که پکیج های گازی به دو صورت دیواری و زمینی تولید میشوند و امروزه بهترین تولید کننده ها در این زمینه بوتان ، ایران رادیاتور میباشد.

پکیج دوگانه سوز

پکیج های دوگانه سوز هم یکی دیگر از مدل های پکیج میباشد.این پکیج ها برای محیط های بسیار بزرگ گزینه بسیار خوبی هستند. کارکرد این محصولات با گاز و گازوئیل یا نفت هستند و دارای مشعل متفاوت میباشند. پکیج های دوگانه سوز به دلیل بهره مندی از دو مدل مشعل برای محیط های بسیار بزرگ گزینه بسیار خوبی بشمار می آید. در نظر داشته باشید که هر سه مدل از پکیج هایی که به معرفی آنها پرداختیم کارکرد همسانی دارند و فقط در ابعاد و نوع سوخت با هم تفاوت هایی دارند.

پکیج برقی بهتر است یا پکیج گازی، کدام یک برای خرید مناسب است ؟

در بررسی های اولیه کاملا با تفاوت های پکیج برقی و پکیج گازی و … آشنا شدیم و در این بخش تصمیم داریم مواردی را برای شما معرفی کنیم که در انتخاب شما میتواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد پس حتما با ما همراه باشید.

خرید پکیج برقی یا پکیج گازی

نوع و کاربرد پکیج برقی و پکیج گازی

یکی از مهم ترین مواردی که قبل از هر چیزی باید توجه کنید نوع کاربرد پکیج برقی و گازی است. دانستن این مورد میتواند در تصمیم گیری شما که پکیج برقی بهتر است یا پکیج گازی میتواند حدود 10% تاثیر گذار باشد.

کاربرد پکیج برقی و پکیج گازیپکیج برقی همانطور که از اسمش پیداست تمامی کارکرد خود را با برق انجام میدهد و در داخل این مدل از سیستم های گرمایشی چیزی وجود ندارد که با گاز و … کار کند. پکیج های برقی با المنت عمل گرمایش آب را انجام میدهند و این عامل باعث میشود که این نوع از پکیج ها برای راه اندازی و نصب نیازی به دودکش نداشته باشند و در کشور ما همچین محصولاتی به عنوان دوسدار محیط زیست شناخته میشوند.

اما در پکیج های گازی به دلیل وجود احتراق در داخل باید برای عمل تخلیه دی اکسید کربن حاصل از سوخت دودکش تعبیه شود در غیر اینصورت میتواند آسیب های جانی به همراه داشته باشد. جدا از این مورد بسیار مهم پکیج های گازی در هنگام کارکرد صدایی تولید میکنند و به همین دلیل اگر محیط شما جز محیط های حساس بشمار میرود پس نتیحه میگیریم پکیج گازی گزینه خوبی بشمار نمی آید.

پس در بخش کاربرد این دو مدل از سیستم های گرمایشی اگر محیط شما دسترسی به سوخت فسیلی ندارد پس انتخاب پکیج برقی دیواری و یا زمینی میتواند بهترین گزینه بشمار بیاید.

در نظر داشته باشید که خرید پکیج برقی نیازمند توجه به برخی از فاکتور ها میباشد که ما در مقاله راهنمای خرید پکیج برقی به این موارد مهم و ضروری پرداخته ایم.

بهترین گزینه در زمان قطعی برق

فرقی نمیکند پکیج شما برقی باشد یا گازی !!! پکیج ها برای کارکرد نیاز به برق دارند چون برخی از قطعات موجود در پکیج با برق کار میکنند. به عنوان مثال شیر برقی موجود در پکیج های گازی در زمان قطع بودن برق کار نمیکند و همین مورد باعث میشود که شیر وارد مدار نشده و پکیج روشن نشود. به همین دلیل است که هر دو سیستم برای راه اندازی نیاز به برق دارند.

در نظر داشته باشید که اگر اولویت شما این مورد میباشد که در زمان قطعی برق کدام نوع سیستم گرمایشی گزینه خوبی بوده ما به شما میگویم که هیچ کدام جز بهترین ها در این مورد نبوده و شما باید سراغ آبگرمکن های ایستاده بروید.

هزینه نگهداری و نصب کدام یک با صرفه تر است ؟

زمانی که عمل حرارت و سوختن در داخل مجموعه ای انجام میشود پس فرسودگی قطعات کاملا امری طبیعی بشمار می آید و این مستقیم در میزان هزینه های نگهداری تاثیر گذار خواهد بود. در هنگام نصب پکیج گازی هم باید محیطی را انتخاب کنید که دارای لوله کشی گاز باشد و جدا از لوله کشی گاز باید محل نصب شما دارای لوله کشی باشد در غیر اینصورت امکان نصب به هیچ عنوان وجود ندارد.

اما در پکیج های برقی به دلیل نبود احتراق فرسایش و خرابی قطعات به سختی مشاهده میشود و تنها هزینه ای که این نوع سیستم گرمایشی میتواند برای شما داشته باشد سیم کشی مستقیم از کنتور به پکیج میباشد. به همین دلیل است که پکیج برقی در این بخش از مقایسه میتواند نمره قبولی را دریافت کند.

😍 محصول مرتبط : پکیج برقی دیواری 24000 آلپ هلدینگ

هزینه برق کدام یک بیشتر است؟

خب زمانی که یک محصول به صورت کامل با برق کار میکند مسلما مصرف برق بیشتری نسبت به پکیج گازی دارد. اما با این حال هم نوع ظرفیت و توان کارکرد محصول میتواند در میزان مصرف برق تاثیر گذار باشد. در پکیج های گازی مصرف برق پایین بوده و در این صورت مسلما هزینه های ماهیانه برای مصرف برق در هنگام انتخاب پکیج گازی میتواند کاهش چشمگیری داشته باشد.

توجه داشته باشید که جدا از این موارد زمانی که محصول بی کیفیتی را خریداری نمائید حتی در هنگام کارکرد پایین پکیج برقی هم مسلما میزان مصرف برق شما افزایش پیدا میکند چون یک محصول بی کیفیت از قطعات درجه دو و سه تولید شده است و این قطعات به دلیل عدم کارکرد درست باعث میشود تا هزینه های ماهیانه افزایش داشته باشد.

هزینه برق پکیج

بهترین گزینه برای گرمایش مطلوب کدام است ؟

هر دو گزینه برای انتخاب میتواند گزینه خوبی باشد اما در اینجا نوع محیط شما و سوخت محیط یکی از مهمترین مواردی است که میتواند در انتخاب شما تاثیر گذار باشد. زمانی که محیط شما دارای سوخت گاز میباشد پکیج گازی گزینه خوبی بشمار می آید چون به دلیل اینکه تعرفه گاز از برق پایین میباشد میتوان در این صورت از پکیج گازی استفاده کرد.

پکیج های گازی به دلیل اینکه برای راندمان بهتری برای محیط های بزرگ دارند و از سوی دیگر زمانی که متراژ لوله کشی شما و میزان استفاده از آبگرم بالا باشد پکیج های گازی بهتر میتوانند نیاز را رفع کنند.

پکیج برقی برای محیط های داخل شهری گزینه خوبی بشمار نمی آیند چون به دلیل اینکه مصرف بالای آب باعث میشود تا تعداد دفعات کارکرد پکیج هم افزایش داشته باشد و این موارد همگی در میزان مصرف برق تاثیر گذار هستند. اما در نظر داشته باشید که ما قبلا در مقاله روش های کاهش مصرف برق در پکیج های برقی نکاتی را در قالب یک مقاله جامع برای شما آماده کردیم و پیشنهاد میکنیم حتما به این مقاله سر بزنید.

ایمنی پکیج برقی بالاست یا پکیج گازی؟

زمانی که ایمنی یکی از فاکتور های ما برای انتخاب باشد تا بتوانیم بهتر تصمیم بگیریم که پکیج برقی بهتر است یا پکیج گازی باید به این نکات اشاره کنیم که پکیج های گازی به دلیل داشتن دودکش امکان نشت و … در این سیستم های گرمایشی وجود دارد. اما در نظر داشته باشید که از سوی دیگر امکان برق گرفتگی هم در پکیج های برقی وجود دارد ولی زمانی که شما پکیج برقی خوب و با کیفیتی را خریداری نمائید این عامل باعث میشود تا امکان برق گرفتگی در این سیستم های گرمایشی تا 98% کاهش داشته باشد.

پکیج های برقی که بر اساس استاندارد های ایزو 9001 تولید و روانه بازار میشود دارای فیوز محافظ جان سه لایه بوده و این مورد از خطر برق گرفتگی شما را به دور میکند. پس نتیجه میگیریم که نوع انتخاب شما در زمان خرید مهم ترین موردی میباشد که باید به آن توجه کرد.

امنیت پکیج برقی و گازی

کدام سیستم گرمایشی دارای خدمات گارانتی و پس از فروش میباشد؟

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا پکیج برقی گارانتی و خدمات خوبی دارد یا پکیج گازی تنها به نوع شرکت سازنده بستگی دارد. امروزه بیشتر تولید کننده برای محصولات خوب گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه میدهند و این به کیفیت بستگی ندارد و تنها جنبه ارزش دادن به محصول را دارد که توسط تولید کننده به مشتری ارائه میشود.

اما باید حتما به این مورد توجه داشته باشید که برخی از برند ها در زمان فروش خدمات گارانتی و پس از فروش را به مشتری ارائه میدهند اما زمانی که محصول در طول خدمات گارانتی به مشکل برخورد حرف خود را پس میگیرند به همین دلیل پیشنهاد میکنیم که برندی را انتخاب کنید که شناخته شده باشد و بتواند خدمات را به صورت جدی و واقعی به شما ارائه دهد.

از لحاظ اقتصادی پکیج برقی بهتر است یا پکیج گازی ؟

با توجه به نیاز بالای بازار مسلما پکیج های برقی نسبت به پکیج های گازی قیمت بالایی دارند ولی در این حال نوع ظرفیت ، نوع برند و … تکمیل کننده قیمت محصولات هستند. پکیج های گازی به دلیل داشتن تنوع بالا در مدل و نوع تولید کننده قیمت های رقباتی دارند و این رقابت باعث میشود تا قیمت محصول کمتر باشد اما به شرطی که کیفیت خوبی داشته باشد.

نکات طلایی نگهداری از پکیج

 1. سرویس منظم و دوره‌ای در بازده های ماهیانه یا فصلی
 2. بررسی مداوم فشار بار پکیج به صورت روزانه یا دوره ای
 3. نصب در محیط های مناسب
 4. نصب و راه اندازی توسط متخصص این حوزه
 5. سرویس دوره ای پمپ گردش آب

مزایای کلی پکیج برقی

 • عدم نیاز به دودکش و لوله کشی
 • دارای مخزن و منبع انبساط فولادی
 • طول عمر بالا به دلیل نداشتن احتراق
 • تنوع بالا در ظرفیت های حرارتی
 • عدم تولید سر و صدا
 • تامین گرمایش آب در کوتاه ترین زمان ممکن

مزایای کلی پکیج گازی

 • مناسب برای محیط های بزرگ
 • هزینه های ماهیانه پایین به دلیل تعرفه های گاز
 • تولید توسط برند های متفاوت

سخن نهایی

ما نمیتوانیم یک پاسخ را برای شما ارائه دهیم که پکیج گازی بهتر است یا پکیج برقی چون نوع محیط و صدها عامل دیگر باعث میشود تا شما یک سیستم گرمایشی را انتخاب و از آن استفاده کنید. ولی طبق بررسی های انجام شده بین صدها مصرف کننده میتوانیم بگویم که اگر محیط شما دارای سوخت گاز میباشد حتما از پکیج گازی استفاده کنید ولی زمانی که محیط و مکان شما از سوخت فسیلی محروم است در این باره باید از پکیج برقی استفاده کنیم.

 

 

بهترین گزینه برای انتخاب پکیج کدام است ؟ گازی یا برقی ؟

پاسخ به این سوال نیازمند بررسی های بسیار زیادی است که در داخل مقاله به آنها اشاره کردیم ولی پیشنهاد ما پکیج برقی است چون ….

مصرف سوخت کدام پکیج با صرفه تر است ؟

پکیج گازی مصرف سوخت با صرفه ای دارد ولی در بعضی از محیط ها استفاده از پکیج گازی امکان پذیر نمیباشد.

راندمان گرمایشی کدام پکیج بیشتر است ؟

راندمان در سیستم های گرمایشی به موارد بسیار زیادی بستگی دارد که این موارد عبارتند از : انتخاب ظرفیت درست ، کیفیت خوب پکیج و …

Views: 431

2 Reviews

1

Write a Review

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
واحد فروش