طرز تهیه سرشیر خانگی

سر شیر یکی از پرطرفدارترین و مغذی ترین محصولات لبنی است که در اکثر مواقع به صورت سنتی تولید می شود. این محصول از دو طریق قابل تولید است که در ادامه مطلب طرز تهیه سرشیر خانگی را به طور دقیق و مرحله به مرحله بررسی خواهیم کرد با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

سرشیر چیست؟

اگر بخواهیم ماهیت و چگونگی این محصول را بیان کنیم باید بگوییم که نوعی خامه به شمار میرود چرا که طریقه تشکیل آن همانند طریقه تشکیل خامه با استفاده از چربی های موجود در شیر است. اما تفاوت های ریزی در مراحل تولیدی آنها وجود دارد که با مطالعه ادامه مطلب یاد خواهید گرفت.

مقالات مراتبط: طرز تهیه کره از ماست

طرز تهیه سرشیر خانگی

برای تولید سرشیر سنتی دو راه پیش روی ما وجود دارد، روش اول استفاده از شیر و جوشاندن آن است و روش دوم استفاده از مخلوط شیر و خامه است. انجام روش اول آسان تر و سریع تر صورت می گیرد اما سر شیر حاصله از روش دوم خیلی لذیذتر و کلف تر است.

تولید سرشیر با استفاده از شیر

1.اولین مرحله در تولید سرشیر تهیه شیر می باشد. استفاده از شیر گاومیش و گوسفند همواره بهترین انتخاب برای تولید سر شیر بوده چرا که چربی بیشتری را نسبت به سایر شیر ها دارند. پس ابتدا باید بهترین نوع شیر را تهیه و آماده کنید.

2.در مرحله بعد شیر را در داخل یک قابلمه ای بریزید که سایز آن خیلی بزرگ نباشد و دقیقا مناسب حجم شیر شما باشد چرا که در صورت استفاه از قابلمه بزرگ سر شیر به دست آمده نازک تر است به دلیل این که سطح بیشتری را دارد.

تولید سر شیر با استفاده از شیر3.قابلمه را روی شعله گاز قرار دهید و آن را روشن کنید و اجازه دهید تا زمانی که شروع به جوشیدن کرد بر روی اجاغ گاز بماند، در این مرحله به هیچ عنوان از پای گاز نروید تا که شیر سرریز نشود.

4.شیر جوشیده را همان جا بگذارید تا به طور کامل سرد شود.

5.شیر جوشیده و سرد شده را بدون اینکه کوچک ترین تکانی بخورد برداشته و به یخچال منتقل کنید آن را به مدت 24 ساعت بدون ذره ای تکان دارن در همان جا بگذارید.

6.بعد از این مدت با یک قاشق یا خلال دندان کناره های سر شیر را از دیواره قابلمه جدا کنید و در ادامه نیز خود سر شیر را به آرامی با یک قاشق از روی شیر برداردید.

تولید سرشیر با استفاده از خامه و شیر

اگر خواهان تولید یک سرشیر حجیم تر و مغذی تر هستید این روش تولید سرشیر میتواند انتخاب درستی برای شما باشد.

1.در مرحله اول شیر خام را جوشانده و اجازه دهید تا سرد شود.

2.حدود 2 برابر شیر به آن خامه اضافه کنید و هم بزنید.

3.مخطوط شیر و خامه را روی شعله گاز قرار دهید اما دقت کنید تا به هیچ عنوان شیر نجوشد و تا زمانی که دست را سوزاند زیر آن را خاموش کنید.

4.در این مرحله شیر را برداشته و درون ظرفی غیر فلزی قرار دهید.

5.مقداری آن را روی شعله گاز قرار داده و ظرف شیر را روی آن قرار دهید و اجازه بدهید تا حدود 8 تا 10 ساعت به همین طریق به روش بن ماری به آن حرارت ملایمی داده شود.

6.بعد از آن ظرف را از روی حرارت برداشته و تا زمانی که به دمای محیط رسید منتظر بمانید.

7.بعد ظرف را به مدت 24 ساعت در یخچال گذاشته و اجازه دهید استراحت کرده و سرد شود.

8.در آخرین مرحله به آرامی سرشیر تولید شده برروی شیر را بردارید.

نکته: به هیچ عنوان شیر استفاده شده در تولید سر شیر اصراف نمی شود و به عنوان شیری کم چرب در تهیه پاستا، کیک، سوپ و بسیاری از موارد دیگر قابل استفاده است.

Views: 1715

3 Reviews

2

Write a Review

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
واحد فروش