نگهداری از پکیج

زمانی که پکیج امروزه به عنوان ناب ترین سیستم گرمایشی شناخته میشود باید به نگهداری از پکیج به بهترین شما ممکن توجه کرد. در گذشته وجود موتور خانه ها و آبگرمکن ها باعث شده بود که فضای بسیار زیادی اشغال شود ولی امروزه با وجود سیستم های پکیج میتوان با اشغال فضای بسیار کم و هزینه های نگهداری پایین، راندمان بسیار بالایی را کسب کرد.

در نظر داشته باشید که ما در آلپ هلدینگ به دلیل اهمیت بالای نگهداری از پکیج ها تصمیم داریم در این مقاله تمامی نکاتی که باعث میشود تا پکیج شما به بهترین شکل ممکن کار کند نکاتی را جمع آوری کرده ایم. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

فهرست مطالب

معرفی انواع پکیج از لحاظ نوع سوخت

همه سیستم های گرمایشی در چندین مدل تولید میشود. به عنوان مثال برخی از آنها به صورت دیواری و زمینی تولید میشوند و برخی از پکیج ها هم از لحاظ نوع سوخت با هم تفاوت دارند که به ترتیب :

 • پکیج برقی دیواری
 • پکیج گازی و دوگانه سوز

ما در مقالات قبلی به صورت جامع بررسی کردیم که پکیج برقی بهتره یا پکیج گازی به همین دلیل پیشنهاد میکنیم که حتما این مقاله بسیار مهم را از دست ندهید.

چک لیست جامع نگهداری از پکیج

عمر یک پکیج به نوع نگهداری از آن بستگی دارد.پکیج از قطعات بسیار متنوعی ساخته شده است و باید تمامی این قطعات به صورت منظم بررسی شوند تا راندمان کارکرد پکیج مثل روز اول بالا باشد. امروزه بیشتر صاحبان پکیج ها با این مشکل مواجه هستند که پکیج در سال های ابتدایی کارکرد بهتری دارد و بعد از مدتی با کاهش راندمان مواجه شده است.

عدم انجام سرویس دوره ای و توجه نکردن به نگهداری از پکیج میتواند آسیب های بسیار زیادی به پکیج وارد کند و این مورد میتواند هزینه های زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

هواگیری منظم و درست

یکی از عمده ترین مشکلاتی که بعد از مدتها غریبان گیر افراد میشود این است که رادیاتور ها به خوبی گرم نمیشود. در این صورت هواگیری پکیج و رادیاتورها باید به صورت منظم و فصلی انجام گیرد. در غیر اینصورت پکیج دچار فشار زیادی شده و باعث میشود تا کارکرد پکیج به خوبی انجام نگیرد. در نظر داشته باشید که هواگیری پکیج باید به صورت کاملا استاندارد انجام گیرد که ما قبلا در مقاله علت سرد بودن رادیاتور به این موارد اشاره کردیم.

استفاده از سیستم محافظ برق

وجود اتصالات الکترونیکی یک مورد بسیار خطرناکی میباشد که میتواند به پکیج شما آسیب بسیار زیادی وارد کند. در نظر داشته باشید که اگر برای مدت طولانی میخواهید از محیط خود خارج شوید حتما پکیج را از دوشاخه برق جدا کرده و جدا از این مورد حتما از محافظ های برق مناسب برای پکیج استفاده کنید. محافظ پکیج این قابلیت را دارد که در هنگام وجود اتصالات برق ، جریان برق را به صورت کامل قطع میکند و این مورد باعث میشود تا از آسیب دیدن پکیج به شدت جلوگیری شود.

بررسی دودکش پکیج

برای اینکه ایمنی افراد ساکن در محیط مورد استفاده از پکیج دیواری را به شدت افزایش دهید حتما به این مورد توجه کنید که دودکش ها میتواند جان بسیاری از افراد را بگیرند. حتما در پکیج های گازی دیواری نوع دودکش را به صورت مرتب بررسی کرده و از کلاهک های استاندارد استفاده کنید. در نظر داشته باشید که پکیج های برقی بدون نیاز به دودکش هستند و از این لحاظ شما نگرانی بابت آلایندگی ندارید.

زمانی که دودکش در پکیج های برقی وجود ندارد برخی از افراد پکیج برقی را به عنوان بهترین سیستم گرمایشی میدانند اما برای اینکه به صورت دقیق بدانید پکیج برقی بهتر است یا پکیج گازی حتما مقالات قبلی را بررسی کنید.

❤ محصول مرتبط : پکیج برقی بدون دودکش 28000 آلپ هلدینگ

اهمیت رسوب گیری در نگهداری از پکیج

در آب املاح بسیار زیادی وجود دارد که این املاح به مرور زمان وارد قطعات و لوله کشی پکیج شده و میتواند به سیستم گرمایشی شما آسیب بسیار زیادی وارد کند. رسوب گیری منظم به صورت فصلی یا دوره ای یکی از عمده ترین کارهایی میباشد که در پکیج های دیواری و زمینی باید به آن توجه کرد. زمانی که سیستم گرمایشی شما در هنگام کارکرد دچار سر و صدای اضافی شود یکی از نشانه های رسوب گرفتن قطعات میباشد و همچنین جدا از سر و صدای اضافی راندمان کارکرد پکیج به صورت چشمگیری کاهش پیدا میکند.

توجه داشته باشید که رسوب گیری باید توسط افراد متخصص به صورت اصولی انجام شود در غیر اینصورت میتواند باعث ایجاد آسیب به پکیج شود.

کنترل فشار پکیج به صورت منظم

فشار یک پکیج استاندارد باید بین 1 و 1.5 بار باشد اگر این عدد دارای نوسان باشد میتواند آسیب بسیار زیادی به پکیج شما وارد کند. زمانی که فشار پکیج بیش از حد اندازه افزایش داشته باشد میتواند باعث ایجاد خسارت بزرگی مثل ترکیدن پکیج را به همراه داشته باشد پس حتما هواگیری پکیج را حداقل به صورت هفته ای بررسی کرده و در صورت نوسان داشتن یا افزایش میزان فشار عمل هواگیری را با شیر مخصوص تعبیه شده در پکیج انجام دهید.

سرویس دوره ای و فصلی

با آغاز فصل های سرد سال استفاده از پکیج رونق میگیرد و این زمان بهترین تایمی میباشد که برای نگهداری از پکیج باید سرویس دوره ای به بهترین شکل ممکن توسط یک متخصص انجام شود تا راندمان پکیج برای فصل سرما افزایش چشمگیری داشته باشد.

با توجه به اینکه یک پکیج از قطعات بسیار زیادی تولید میشود رسیدگی به این قطعات باید به صورت مرتب انجام شود چون این قطعات در صورت خراب شدن یا رسوب گرفتن در کارکرد پکیج و راندمان آن تاثیر منفی میگذارد و اگر به آنها توجه نشود به مرور زمان باعث خرابی قطعات شده و هزینه های سنگینی را به همراه دارد. 

پمپ گردش آب ، لوله کشی ها و فیلتر های تعبیه شده در پکیج های دیواری جز قطعاتی و اجزایی هستند که نیاز شدید به سرویس دوره ای دارند و توجه به این مورد از وظیفه های صاحب پکیج میباشد.

بررسی سیستم ضد یخ زدگی

یکی از عمده ترین مشکلاتی که در هنگام نصب پکیج در بیرون از محیط خانه میباشد یخ زدگی لوله ها و پکیج میباشد و این مورد فقط در فصل زمستان به وجود می آید.

به همین دلیل برخی از پکیج ها برای جلوگیری از این مشکل دارای سیستم ضد یخ زدگی هستند و این سیستم به صورتی که وقتی دمای آب کمتر از 7 درجه میرسد سیستم به صورت خودکار پکیج را روشن کرده تا گرمایش آب چندین درجه انجام شود و این مورد باعث میشود تا آب داخل مدار به گردش درآمد و عمل یخ زدگی انجام نگیرد. اما به این نکته مهم توجه داشته باشید که حتما زمانی که میخواهید از خانه یا محیط چندین روز خارج شوید حتما آب داخل پکیج را خالی کنید اما این کار را زمانی انجام دهید که پکیج شما در هوای آزاد نصب شده باشد.

در نظر داشته باشید که در بیشتر مواقع یخ زدگی پکیج باعث ترکیدن منبع انبساط یا کل پکیج هم میشود به همین دلیل پیشنهاد میکنیم تا حد امکان پکیج را در داخل محیط خانه یا اتاق نصب کنید تا از ورود آسیب به پکیج جلوگیری شود.

بررسی پمپ آب

پمپ تعبیه شده در داخل پکیج یکی از مهم ترین قطعات در پکیج های برقی و گازی و … میباشد و این قطعه وظیفه دارد تا آب را مدار به چرخش دربیاورد. در نظر داشته باشید که پمپ جز قطعاتی میباشد که با آب سروکار بسیار زیادی دارد و به همین دلیل است که اگر به سرویس دوره ای توجه نشود میتواند رسوب بگیرد و این رسوب گرفتن میتواند باعث خرابی پمپ پکیج شود و به دلیل داشتن قیمت بالا باعث ایجاد خسارت مالی شود.

یکی از نکات دیگری که میتواند در عمر پمپ تاثیر گذار باشد این است که در برخی از پکیج ها پمپ اگر به صورت 48 ساعت کار نکند سیستم به صورت خودکار پمپ را به چرخش درآورده تا پمپ دچار خرابی نشود ولی اگر پکیج شما این قابلیت را ندارد ما به شما پیشنهاد میکنیم که حتما این مورد را به صورت دستی انجام دهید و به هیچ عنوان اجازه ندهید تا پمپ طی روز های طولانی ثابت بماند چون در این صورت به صورت کامل خراب میشود.

انتخاب محل مناسب برای نصب

محل نصب پکیج دیواری شما باید به گونه ای باشد که در مجاورت حرارت ، مواد شیمیایی ، باران و رطوبت قرار نگیرد. بهترین مکانی که برای پکیج های دیواری میتوان در نظر گرفت آشپزخانه بوده ولی به صورتی که در بالای اجاق گاز قرار نگیرد در غیر اینصورت میتواند باعث آسیب و حتی انفجار و آتش سوزی نیز شود.

محل نصب پکیج دیواری

برخی از محیط ها به دلیل نبود فضای کافی در آشپزخانه، پکیج را در بیرون از محیط مثلا بالکن نصب میکنند ولی باید به این مورد توجه کرد که در بالکن باید طوری نصب شود که پکیج از تماس آب و برق و حتی رطوبت به دور باشد چون این موارد هم امکان یخ زدگی را افزایش میدهد و از سوی دیگر شاسی های پکیج به مرور زمان دچار پوسیدگی نشده و عمر پکیج کاهش پیدا میکند.

در تظر داشته باشید که در پکیج های برقی اگر پکیج در برابر رطوبت و آب قرار گیرد علاوه بر پوسیدگی امکان بروز حوادث خطرناک مثل اتصال و برق گرفتگی افزایش پیدا میکند.

کاور و بدنه پکیج

یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین روشهای نگهداری از انواع پکیج استفاده از کاور است. کاور میتواند بدنه پکیج شما را از خط و خش و ضربان ایمن کند و زیبایی ظاهر پکیج را همیشه تازه نگه دارد. در نظر داشته باشید که کاور ها بیشتر الیاف نرم و پارچه ای دارند و اگر شما هم محل نصب پکیج را آشپزخانه در نظر گرفته اید تا حد امکان از کاور استفاده کنید تا ذرات روغن و … تماس مستقیمی با بدنه پکیج نداشته باشند.

استفاده درست از سیستم تابستانه و زمستانه

در برخی از پکیج سیستم حالت تابستانه و زمستانه وجود دارد و این سیستم بسیار با ارزشمند میباشد. در فصل های تابستان که گرمایش محیط باید توسط پکیج قطع شود شما میتوانید با این سیستم کارکرد مبدل گرمایش محیط را خاموش میکنید. در این صورت کارکرد پکیج کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد و از سوی دیگر مصرف سوخت نیز کاهش پیدا میکند.

در نظر داشته باشید که این سیستم میتواند در طول عمر پکیج شما تاثیر بسیار زیادی داشته باشد چون زمانی که شما از پکیج با ظرفیت کارکرد پایین استفاده میکنید طول عمر پکیج کاهش پیدا میکند و به عنوان یک روش نگهداری از پکیج بشمار می آید.

در نظر داشته باشید که پکیج های برقی آلپ هلدینگ مجهز به این سیستم هستند و شما میتوانید در فصل های مختلف سال کارکرد پکیج را تنظیم کنید.

انتخاب ظرفیت مناسب بر اساس متراژ و … محیط

برخی از خریداران پکیج های دیواری و زمینی در هنگام خرید پکیج برای اینکه از لحاظ اقتصادی مبلغ بالایی را صرف خرید پکیج نکنند از ظرفیت های پایین برای استفاده میکنند. به عنوان مثال یک محیط 100 متری برای داشتن گرمایش مطلوب نیازمند یک سیستم گرمایشی 28000 میباشد ولی بیشتر افراد از ظرفیت پایین استفاده میکنند تا قیمت تمام شده پکیج کاهش پیدا کند.

همین موارد باعث میشود تا این پکیج در محیطی با متراژ 100 متری کارکرد بیشتری برای تامین گرمایش داشته باشد و کارکرد بالا به صورت مستقیم بر روی طول عمر پکیج تاثیر منفی خواهد گذاشت به همین دلیل ما در تیم مهندسی آلپ هلدینگ پیشنهاد میکنیم که حتما در هنگام خرید پکیج ظرفت کاملا مناسبی را انتخاب کنید.

انتخاب تعداد مبدله

در بیشتر محیط ها قصد از خرید پکیج، گرمایش محیط یا گرمایش آبگرم میباشد و در برخی از موارد خریدار به منظور گرمایش محیط و آبگرم یعنی هر دو را دارد. زمانی که شما قصد گرمایش یک مورد را دارید بهتر است از پکیج های تک مبدله استفاده کنید ولی زمانی که قصد دارید که از پکیج برای گرمایش محیط و آبگرم استفاده کنید در این صورت از پکیج های دو مبدله استفاده کنید. پکیج های دو مبدله گرمایش هر بخش را به صورت مجزا تامین میشوند و این مورد باعث میشود تا پکیج دچار فشار نشود و طول عمر بالایی داشته باشد.

لوله کشی درست و استاندارد

طولانی بودن متراژ لوله کشی هم در طول عمر پکیج تاثیر منفی دارد و از سوی دیگر اگر لوله کشی در بیرون از محیط خانه به متراژ طولانی انجام شود امکان یخ زدگی هم افزایش خواهد داشت و این میتواند در خراب شدن پکیج در فاصله زمانی کوتاه مدت تاثیر منفی داشته باشد. به همین دلیل تا حد امکان پکیج را در محیطی نصب کنید که متراژ لوله کشی کاهش داشته باشد.

نکات طلایی در مورد محافظت و نگهداری از پکیج دیواری و زمینی

 1. بررسی و تعویض صافی ها در بازده های زمانی یکسال ( دو الی سه ماه یکبار )
 2. عدم نصب پکیج در نزدیکی گاز و … که احتراق دارند.
 3. عدم توجه به فشار پکیج که بر اساس بار مشخص میشود.
 4. بررسی و سرویس بهتر است توسط نصاب با تجربه انجام گیرد.
 5. عدم داشتن املاح زیاد آب ورودی به پکیج
 6. بهتر است برای نصب پکیج یک سیم مستقیم از کنتور به پکیج وصل شود.

راهنمای خرید پکیج دیواری

یکی از پر تاثیرترین موارد که در نگهداری و حفظ از پکیج برقی میتواند بیشترین اثر را داشته باشد رعایت نکاتی است که قبل از خرید پکیج باید به آنها توجه کنید میباشد. زمانی که شما قبل از خرید پکیج موارد مهم و فاکتور های یک پکیج خوب را بدانید و خرید خود را بر اساس این فاکتور ها انجام دهید این مورد باعث میشود که شما یک خرید حرفه ای را انجام دهید. ما در مقاله راهنمای خرید پکیج برقی دیواری نکات حامعی را برای شما معرفی کردیم و پیشنهاد میکنم که اگر قصد خرید پکیج برقی دارید حتما به این مقاله که در سایت منتشر شده است سر بزنید.

نتیجه گیری

امروزه به دلیل وجود قیمت بالای تعمیر و خرید پکیج نگهداری از آن بسیار با صرفه میباشد. یک پکیج به عنوان سیستم بسیار مهمی برای محیط بشمار می آید و زمانی که این سیستم خراب میشود مثلا تاثیر سختی در زندگی روزمره خواهد گذاشت پس حتما نکاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت میتواند برای شما بسیار با ارزش باشد.

Views: 16

0 Reviews

Write a Review

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
واحد فروش