تفاوت آبگرمکن و پکیج

اگر قصد خرید و استفاده از یک سیستم گرمایشی برای محیط خود دارید احتمالا سوالاتی مانند تفاوت آبگرمکن و پکیج و یا اینکه کدام یک از این دو بهتر است و هزینه های تعمیر و نگهداری هر کدام از این دو محصول مواجه خواهید شد که البته جواب این سوال ها به عوامل متعددی مانند نحوه ی عملکرد، میزان مصرف انرژی، قیمت، میزان فضای لازم جهت نصب و … بستگی دارد.

ما در اینجا تفاوت آبگرمکن و پکیج که از پرکاربرد ترین سیستم ها است را برای شما شرح خواهیم داد تا در هنگام خرید دچار مشکل نشده و خریدی آگاهانه داشته باشید. هر دوی این سیستم های گرمایشی دارای نقاط و ضعف قوت و ویژگی هایی هستند،  با ما در این مقاله همراه باشید.

مقالات مرتبط: دلایل افزایش قیمت پکیج برقی

فهرست مطالب

پکیج و نحوه ی عملکرد آن

پکیج ها از لحاظ نحوه ی نصب به دو دسته ی دیواری و زمینی تقسیم می شوند این سیستم ها به صورت هم زمان آب گرم مصرفی و آب داخل رادیاتور را گرم می کنند این نوع سیستم ها دارای راندمان بسیار بالا و کیفیتی مطلوب هستند که مصرف انرژی در ان ها بسیار کم و از جهت فضای مورد نیاز فضای محدودی نیاز است.

پکیج زمینی و دیواریپکیج ها یکی از رایج ترین سیستم های گرمایشی در دنیا هستند که به صورت زمستانه و تابستانه قابل تنظیم هستند که در این صورت در فصل تابستان که نیازی به گرمایش محیط وجود ندارد فقط میتوان از آب گرم آن بهره برد و در فصل زمستان هم گرمایش محیط و هم گرمایش آب را برای شما خواهد داشت.عملکرد پکیج شبیه موتورخانه است و تمام کار های ان را در حجمی کوچکتر انجام می دهد با این تفاوت که دیگر نیاز به هزینه ی بالای ساخت و نگهداری موتورخانه وجود ندارد.

پکیج دارای دو آپشن است تامین گرمای محیط و آب گرم مورد نیاز که میتوان گفت ترکیبی از بخاری و آبگرمکن است. این سیستم ها مجهز به دو مدار جهت عبور آب هستند که یکی از این مدار ها برای عبور آب سرد است که گرم شده و آب گرم مورد نیاز را تامین می کند واز دیگری آب سرد وارد شده، گرم می شود و به رادیاتور ها منتقل می شود. گردش آب در داخل رادیاتور باعث گرم شدن محیط می شود.

آبگرمکن و نحوه ی عملکرد آن

 آب گرم کن ها صرفا آب گرم مصرفی ساختمان را تامین می کنند آب مورد نیاز جهت شست و شو، نظافت، حمام، سرویس بهداشتی و… به این صورت که آب سرد از طریق لوله های مسی یا کویل عبور می کند و مشعل موجود در زیر لوله ها باعث گرم شدن آب موجود در درون آن می شود و سپس آب گرم توسط لوله کشی ساختمان در دسترس قرار می گیرد.

آبگرمکن در دو نوع شمعک دار و بدون شمعک تولید می شوند در نوع شمعک دار آب گرم کن همیشه روشن است و هنگامی که آب گرم باز می شود شمعک باعث روشن شدن مشعل می شود و امکان ایجاد رسوب وجود دارد اما در نوع بدون شمعک آب گرم کن هنگامی که آب گرم باز می شود مشعل به واسطه ی یک سیستم جرقه زن روشن شده و آب را داغ می کند.

نکاتی در مورد خرید آبگرمکن دیواری

نکات مهمی وجود دارد که در هنگام خرید آبگرمکن دیواری به کمک شما خواهند رسید. در ادامه این مطلب به بررسی تمام این نکات خواهیم پرداخت.

در زمان خرید آبگرمکن دیواری حتما به این نکات توجه کنید:

فن تخلیه آلاینده ها

در آبگرمکن های دیواری هرچه آلایده های تولیدی سریعتر از خروجی آبگرمکن خارج شوند برای سلامتی افراد محیط بهتر است و این نشان دهنده کیفیت بالای آنها می باشد. در بعضی از آبگرمکن ها فن تخلیه آلاینده ها وجود دارد که در بخش خروجی دستگاه قرار میگیرد و باعث میشود تا آلاینده ها سربع تر از طریق بخش خروجی دستگاه از آن خارج شوند.

رده مصرف انرژی

یه طور کلی آبگرمکن ها دستگاه هایی با مصرف انرژی بالا هستند اما امروزه انواع جدیدی از آنها تولید شده است که رده مصرف انرژی پایین تری را نسبت به نمونه های قبلی دارند.

نوع گاز مصرفی

سوخت مصرفی این آبگرمکن ها گاز است. پس در هنگام خرید پکیج حتما در نظر داشته باشید که با استفاه از گاز شهری کار میکند یا گاز مایع.

حداقل فشار ورودی

این شاخص نشان میدهد که حد اقل آب ورودی برای روشن شدن آبگرمکن چقدر است. این مورد برای مناطقی که فشار آب پایینی دارند بسیار حائز اهمیت است.

ظرفیت

هر چه ظرفیت حرارتی یک آبگرمکن بالا تر باشد، آب گرم بیشتری از آبگرمکن خارج می شود. پس حتما در هنگام خرید آبگرمکن دیواری متناسب با میزان نیاز خود انتخاب کنید.

تفاوت آبگرمکن و پکیج به صورت تخصصی

آبگرمکن و پکیج هر دو به عنوان اصلی ترین سیستم های گرمایشی در محیط های خانکی ، اداری و … بوده و در مقایسه با هم دارای تفاوت هایی هستند. این تقاوت ها زیاد گسترده نبوده و هر دو سیستم وظیفه تامین آب گرم مصرفی و آبگرم محیط را بر عهده دارند.

نحوه ی عملکرد آبگرمکن و پکیج

به دلیل اینکه پکیج ها هر دو وظیفه ی تامین آب گرم و تامین گرمای ساختمان را دارند طرفداران بیشتری دارند در صورتی اگر از آب گرمکن استفاده شود برای تامین گرمایش خانه باید از سیستم دیگری مانند بخاری بهره گرفت.

حذف لوله کشی ساختمانی 

عدم نیاز به لوله کشی های وسیع در ساختمان ها و استقلال در هر کدام از واحد های از جهت تامین حرارت محیط و آب گرم بهداشتی یکی دیگر از تفوات های آبگرمکن و پکیج میباشد که امروزه به دلیل وجود آپارتمان ها بیشتر از پکیج استفاده میکنند.

حذف لوله کشی در پکیج

قیمت و بازار داغ

میانگین قیمت آب گرم کن مخزن دار اغلب از قیمت آب گرم کن دیواری کمتر است همچنین قیمت پکیج ها از انواع مدل های آبگرمکن بیشتر است. دلیل این تفاوت در عملکرد آنهاست که برای هر محیط میتوان بر اساس نیاز از آنها استفاده کرد.

نیاز به حجم فضای محدود

پکیج ها را میتوان به راحتی در کنار یا میان کابینت ها نصب کرد فضای مورد نیاز برای ان بسیار محدود بوده و ظاهر آن از لحاظ دکوری نیز کاربرد دارد. آبگرمکن های مخزنی به دلیل اینکه حجمی از آب را در مخزن خود دارند فضای بیشتری را نیز اشغال می کنند البته میزان اشغال فضا در آبگرمکن های دیواری بسیار کمتر است ولی در نظر داشته باشید که آبگرمکن های دیواری برای بیشتر محیط ها مورد استفاده قرار نمیگیرد.

برق مصرفی

پکیج برای عملکرد خود نیاز به برق دارد بنابراین در مناطقی که به طور مکرر دچار قطعی برق هستند استفاده از ان توصیه نمی شود. عملکرد آب گرم کن های قدیمی از طریق نفت  گاز بوده و آب گرمکن های دیواری فعلی نیز از نیروی برق جهت روشن شدن فندک و برد دستگاه استفاده می کنند. در نظر داشته باشید که بیشتر محیط ها دارای سوخت فسیلی مانند گاز ، گازوئیل و نفت نیستند و در این صورت پکیج برقی میتواند گزینه خوبی بشمار بیاید.

سرد شدن ناگهانی آب

پکیج ها دارای قدرت راندمان بالا در گرم کردن محیط و آب مصرفی دارند و سرد شدن آب به صورت ناگهانی در حین استفاده وجود ندارد در صورتی که در آبگرمکن ممکن است شاهد بروز این مشکل باشیم و این به دلیل نوع طراحی و بیشتر به دلیل مخزن بزرگ آنها میباشد.

روشن ماندن فندک

فندک تعبیه شده در آبگرمکن و پکیج همیشه روشن می ماند تا در هنگامی که شیر آب باز میشود این فندک با سوخت های فسیلی روشن مانده و در هنگام نیاز به روش شدن مشعل این فندک عمل روشن کردن را برعهده دارد و این در هر دو مورد یکسان میباشد.

امنیت سیستم ها

احتمال کاهش اکسیژن موجود در محیط و منفجر شدن آب گرمکن وجود دارد اما پکیج به دلیل طراحی های استاندارد دارای امنیت بالاتری به نسبت آب گرمکن است.

نکات مهم در آبگرمکن و پکیج

  • سرویس دوره ای پکیج و رسوب گیری در فواصل زمانی منظم باعث جلوگیری از رسوب گذاری املاح شده و باعث کیفیت بالا و عمر مفید طولانی در پکیج می شود.
  • در محل قرار گیری هر دوی این وسیله ها امکان خشک شدن و سنگینی هوا در محیط وجود دارد که برای کودکان و سالمندان مضر خواهد بود بنابراین باید هر از گاهی هوای محیط تهویه شود.
  • در مناطقی که آب مصرفی دارای املاح فراوانی است نصب رسوب گیر از ضروریات است همچنین بررسی های مداوم جهت رسوب گیری باید انجام شود.

سخن پایانی

تمام موارد مربوط به تفاوت پکیج و آب گرمکن، نحوه ی عملکرد، موارد استفاده و نکات مهم استفاده و نگهداری ان ها مطرح شد. امیدواریم اطلاعات ارائه شده راهنمای مناسبی برای شما در هنگام انتخاب و خرید این محصولات باشد.

Views: 20

0 Reviews

Write a Review

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
واحد فروش