تفاوت فن کویل و کولر گازی

کولر های گازی و فن کویل از لحاظ نحوه ی عملکرد و قطعات تشکیل دهنده با هم دیگر متفاوت هستند اما هر دوی ان ها برای تامین هوای مطبوع مورد نیاز استفاده می شوند و هر کدام شیوه ی خود را دارند.این مقاله شرح تفاوت فن کویل و کولر گازی است.

فهرست مطالب

کولر گازی

نام دیگر کولر گازی اسپلیت است( اسپسلت به معنای دو تکه است) کولر گازی متشکل از دو یونیت جدا است که پنل داخلی آن هوای خنک را به محیط مورد نظر هدایت کرده و قسمت خارجی ان هوای مورد نیاز اواپراتور را تامین می کند.

هر دو پنل به کار برده شده در دستگاه از طریق کابل و لوله های مسی که به ان متصل است باعث تبادل انرژی می  شوند. منبع تغذیه ی این دستگاه از طریق نیروی برق است هنگامی که کمپرسور روشن می شود گاز مبرد موجود در داخل محفظه را به مایع خنک تبدیل میکند این مایع توسط لوله های مسی به یونیت داخلی و اواپراتور هدایت می شود و هوای خنک توسط دریچه های خروجی وارد محیط شده و باعث ایجاد دمای مطلوب می شود.

یونت داخلی دارای صفحات فلزی است مایع ایجاد شده از میان این صفحات عبور می کند و با حرکت در بین آن باعث خنک شدن محیط می شود.کولر های گازی به گونه ای طراحی شده اند که که گرمای مورد نیاز در فصل زمستان و سرما و هوای خنک مورد نیاز در فصل تابستان را تامین می کند.  

محصولات پر فروش : پکیج برقی دیواری 30000 آلپ

فن کویل

فن کویل متشکل از یک فن دمنده و یک کویل است طراحی این سیستم به گونه ای است که میتواند سرمایش و گرمایش محیط را تامین کند. این دستگاه برای تامین هوای گرم به موتورخانه یا پکیج متصل می شود و برای تامین هوای سرد به چیلر. فن کویل ها دارای انواع مختلفی مانند فن کویل کاستی، کانالی، سقفی، دیواری، زمینی هستند و تمامی این مدل ها در ظرفیت های مختلف طراحی شده اند.

تفاوت فن کویل و کولر گازی

فن کویل ها و کولرهای گازی هر دو عمل تهویه ی هوا را انجام می دهند اما نحوه ی کارکرد ان ها از همدیگر متفاوت است در این جا به برخی از تفاوت های این دو دستگاه اشاره خواهیم کرد.

سیستم های مرکزی

کولر های گازی دارای یک یونیت داخلی و یک یونیت خارجی هستند که به هم متصل است و برای استفاده در محیط هایی مانند یک اتاق یک سالن و یا یک واحد مسکونی کاربرد دارند اما فن کویل ها به صورت چند تایی در بخش های مختلف محیط مورد نظر قرار گرفته و همگی توسط لوله کشی به یک سیستم مرکزی متصل هستند و کنترل و تنظیم هر کدام از آن ها به صورت جداگانه انجام می شود. سیستم های مرکزی شامل چیلرها، مینی چیلرها، بویلر موتورخانه یا پکیج می باشد. بنابراین می توان گفت کولر های گازی برای متراژ های کم برای حدود 120 متر و فن کویل ها برای متراژ های بالای 120 متر مناسب است.

تفاوت کولر گازی با فن کویل

 قدرت گرمایشی و سرمایشی

به دلیل اینکه کولر های گازی با متراکم کردن گاز مبرد و فن کویل ها به وسیله ی انتقال حرارت دمای مورد نظر را تامین می کنند کولر گازی قدرت سرمایش بیشتری دارند زیرا قدرت سرمایش گاز مبرد از آب بیشتر است. همچنین به دلیل هزینه های بالای برق از کولر گازی به عنوان سیستم گرمایشی کمتر استفاده می شود و در فصل زمستان به سیستم گرمایش دیگری نیاز است. اما فن کویل ها در تابستان نیز قابل استفاده هستند اما در فضای های خیلی گرم ممکن است کارایی لازم را نداشته باشد بنابراین مهم ترین تفاوت فن کویل و کولر گازی در میزان قدرت گرمایش و سرمایش آن است. 

هزینه های اجرای این دو سیستم

کولرهای گازی و فن کویل ها هر کدام دارای دو بخش یونیت داخلی و خارجی هستند که توسط لوله کشی به یکدیگر متصل هستند ( لوله کشی آب یا مبرد) در لوله کشی کولر های گازی، گاز مبرد و در لوله کشی فن کویل آب سرد و گرم در جریان است بنابراین لازم است لوله کشی کولر گازی از جنس مسی باشد اما  لوله کشی فن کویل ها لوله های ساده ی آب هستند که هزینه ی ان به نسبت لوله کشی مسی کمتر است.

تامین اکسیژن محیط

فن کویل ها دارای دو مدل کانالی و بدون کانال هستند و برای گردش هوا از هوای بیرون استفاده می کنند و هوای ایجاد شده توسط کویل به دلیل تبادل با هوای بیرون هوای تازه تری است. همچنین به دلیل اینکه هر دوی این سیستم ها توسط لوله ای تعبیه شده برای مبرد مایع مورد نظر را دریافت می کنند در فصل تابستان رویه ی سرد آن باعث تقطیر آب شده و سبب ایجاد رطوبت و تنظیم آن می شود.

تفاوت این دو سیستم از منظر زیبایی محیط

یونیت خارجی فن کویل ها در قسمت بالایی ساختمان قرار میگیرد و خارج از دید است اما یونیت خارجی کولرهای گازی در معرض دید بوده و جلوه ی خوبی به نمای ساختمان نمی دهد.  

مصرف انرژی برق و گاز در کولرهای گازی و فن کویل ها

هر دو یونیت کولر های گازی از نیروی  برق تغذیه می کنند به همین دلیل هزینه های مصرف انرژی بالایی خواهند داشت. اما در فن کویل ها فقط یونیت داخلی آن انرژی خود را از طریق نیروی برق تامین می کند و یونیت خارجی آن برای تامین انرژی جهت از گاز شهری استفاده می کنند به همین دلیل مصرف  برق کمتری داشته و هزینه های کمتری را تحمیل کرده و راندمان آن بالا خواهد بود.

نحوه ی نصب کولر گازی و راحتی و پیچیدگی آن

استفاده از کولر های گازی برای محیط های بزرگ مناسب نخواهد بود بدین ترتیب اگر بخواهید برای بخش های مختلف یک ساختمان از کولر های گازی استفاده کنید  هزینه بالایی را از جهت خریداری کولرها و نصب ان ها متحمل خواهید شد. نصب فن کویل ساده تر بوده و نیاز به کانال کشی در آن وجود ندارد همچنین سرویس این سیستم نیز بسیار سریع تر انجام می گیرد.

lمقالات پربازدید: 9 علت برق داشتن بدنه پکیج برقی 

مزایای استفاده از کولر گازی

ایجاد هوای مطلوب حتی در محیط های بسیار گرم

تصفیه ی هوا

مزایای استفاده از کولر گازی

دارای کنترل جهت سهولت در کنترل و تنظیم دما

سیستم خنک کنندگی قدرتمند

مناسب برای استفاده در محیط های نه چندان بزرگ

معایب کولر گازی

هزینه های مصرف بالای انرژی

ایجاد آلودگی صوتی

در صورت استفاده در محیط های بزرگ تحمیل هزینه های بالای مصرف انرژی

مزایای استفاده از فن کویل

مناسب برای محیط های بزرگ 

سیستم گرمایشی قدرتمند

هوای تمیز و اکسیژن بیشتر

عدم نیاز به کانال کشی

تولید در ابعاد کوچک تر مناسب هر مکانی

عدم نیاز به محیط بزرگ برای تجهیزات قدیمی

معایب استفاده از فن کویل

در محیط های بسیار گرم مناسب نخواهد بود.

داشتن مراقبت های ویژه

انواع فن کویل

فن کویل ها به دو صورت روکارو توکار طراحی می شوند که هر کدام از این دو نوع مدل مختلفی دارند که به شرح زیر است:

فن کویل سقفی

فن کویل های سقفی در سه مدل توکار سقفی، روکار سقفی و روکار ایستاده ی دیواری طراحی می شوند. ظرفیت هوادهی آن ها 300 تا 2200 فوت است.

فن کویل زمینی

این نوع فن کویل به صورت روکار و توکار طراحی شده که در حالت های روبه رو زن، شیبدار و بالا زن تولید و ارائه شده است.

فن کویل دیواری

فن کویل دیواری به صورت رو به رو زن طراحی می شود و ظرفیت هوادهی آن 200 تا 800 فوت مکعب بر دقیقه است.

فن کویل کاستی

فن کویل های کاستی عموما زیر سقف کاذب نصب می شوند و فقط دریچه ی خروجی هوای آن قابل مشاهده است این نوع فن کویل یک طرفه، دو طرفه و چهار طرفه طراحی میشوند که ظرفیت هوادهی آن ها 200 تا 1200 فوت است

سخن پایانی

در این مقاله به تمامی موارد و نکات تفاوت فن کویل و کولر گازی که از رایج ترین سیستم های تهویه هستند اشاره کردیم تا مصرف کنندگان بتوانند با توجه به نیاز ساختمان و محیط خود از میان آن انتخاب کنند. 

Views: 51

1 Review

1

Write a Review

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
واحد فروش