معایب حوله خشک کن

دستگاه حوله خشک کن یا شوفاژ حمام دستگاهی است عملکرد ان به شکل رادیاتور است  و کاربرد آن گرم و مطبوع نگهداشتن محیط حمام یا سرویس بهداشتی و خشک کردن حوله و لباس است. مزایا و معایب حوله خشک کن ها از نکاتی است که باید در هنگام استفاده از آن ها در نظر گرفته شود که در این مقاله به شرح ان خواهیم پرداخت.  شوفاژهای حمام در انواع طرح ها و رنگ های مختلف طراحی می شوند.

حوله خشکن ها علاوه بر گرم کردن محیط حمام کاربرد دکوری نیز دارند و فضای زیادی را اشغال نمی کند. طراحی ان ها به صورت ایستاده است که میتوان در هر نقطه ای از دیوار ان را نصب کرد و برای خشک کردن حوله، دستمال و لباس های کوچک از آن استفاده کرد. این دستگاه میتواند جایگزین خوبی برای شوفازهای حمام باشد که کاربرد خشک کردن لباس، گرمایش محیط و جنبه ی دکوراتیو دارد. 

حوله خشک کن ها  نیز در گرمایش محیط نقش دارند اما باید در نظر داشته باشیم که به هیچ عنوان گرمایشی به اندازه پیکج برقی تولید نمی کنند.

فهرست مطالب

 جنس حوله خشک کن

حوله خشک کن ها در انواع فلزاتی مانند فولاد، فولاد ضد زنگ، برنج، مس، شیشه و آلومینیوم تولید می شوند. روکش حوله خشک کن ها از فولاد صیقلی، روکش کروم و لاک است.

آلومینیومی

آلومینیوم بیشترین فلز مورد استفاده بر روی زمین است آلومینیوم دارای چگالی کم و مقاومت بالا در برابر آسیب و خوردگی و وزن سبک است. از همین رو قوطی ها، صفحات و رادیاتور ها از آلومینیوم ساخته می شوند و قابلیت نصب در کف زمین، ایستاده و دیواری را دارند. زراحی این دستگاه ها به صورت لوله ای و تخت است.  

شیشه ای 

حوله خشک کن های شیشه ای دارای بدنه ای شفاف و روشن هستند. خشک کن نوع شیشه ای دارای وزن سبک و تنوع رنگ بوده و در ساخت آن از شیشه های مخصوص حرارتی دارای مقاومت بالا در برابر ضربه ، رسوب َشکستگی و … استفاده می شود. نصب این نوع خشک کن بسیار ساده و سریع است.  

چنس حوله خشک کن_معایب حوله خشک کن

استیل

استیل یا همان فولاد ضد زنگ از رایج ترین نوع خشک کن ها هستند این نوع حوله خشک کن ها دارای وزنی نسبتا سنگین با مدت زمان نصب بیشتری است. استفاده از این وسیله ها  به متراژ حمام بستگی دارد در حمام هایی با متراژ کوچک از مدل های 8 لوله و حمام هایی با متراژ بزرگ تر 14 لوله مناسب می باشد.

فولادی

رادیاتور فولادی به نسبت سایر رادیاتور ها وزن سنگین تری داشته و مدت زمان نصب ان بیشتر خواهد بود این دستگاه دارای طول عمر بالا و مقاومت در برابر رطوبت و پوسیدگی است.

نحوه ی عملکرد حوله خشک کن

گرمای مورد نیاز حوله خشک کن ها از طریق سیستم گرمایش ساختمان که موتور خانه مرکزی، کاتریج یا کابل گرمایش و یا پکیج است تامین می کند. نوع سیستم گرمایشی موجود در ساختمان در انتخاب نوع حوله خشک کن مطرح است.

انواع حوله خشک کن از نظر منبع انرژی

حوله خشک کن بر اساس نوع مصرف انرژی در چند دسته ی برقی ، هیدرونیکی دوگانه و … قرار می گیرند:

برقی

این نوع حوله خشک کن توسط جریان برق کار می کند و برای تامین حرارت باید به پریز برق متصل شود این نوع حوله خشک کن بیشتر در مکان هایی کاربرد دارد که از بخاری برای گرمایش    محیط استفاده می شود و دسترسی به پکیچ یا رادیاتور در آن وجود ندارد. لازم است این دستگاه در بیرون از محیط حمام و یا رختکن و به دور از دوش یا وان نصب شود.

هیدرونیکی

این دستگاه های هیدرونیکی یا آبی حرارت مورد نیاز خود را از طریق پکیج تامین می کنند که در این لازم لوله کشی خاصی جهت این کار استفاده شود این سیستم با استفاده از گردشض پر فشار جریان آب در لوله های خشک کن حرارت لازم تولید و منتشر می کند این دستگاه ها به صورت عمودی یا افقی نصب می شوند و تولید سریع حرارت از مزیت های آن است.   

برقی روغنی

این نوع حوله خشک کن متشکل از سیم های فلزی درون لوله های روغنی است و منبع حرارتی ان برق است و به ترتیب در مرحله ی اول سیم ها، روغن و در آخر میله های دستگاه داغ می شوند.

دوگانه

این دستگاه هم از طریق جریان برق وهم از طریق سیستم حرارت مرکزی قابل استفاده است. میزان دما در حالت برقی قابل تنظیم است و در زمانی که سیستم حرارت مرکزی خاموش است میتوان از دستگاه در حالت برقی استفاده کرد.

مادون قرمز

این دستگاه با جریان برق کار میکند. المنت مورد استفاده درآن از جنس کربن است و حرارت آن از طریق امواج مادون قرمز منتشر می شود.

انواع حوله خشک کن

مزایای حوله خشک کن ها

استفاده از حوله خشک کن ها دارای مزایای بسیاری است که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

قابلیت استفاده برای گرمایش محیط

استفاده از حوله خشک کن صرفا محدود به حمام و سرویس بهداشتی نیست و میتوان از ان به عنوان دستگاهی جهت گرمادهی محیط هایی مانند آشپزخانه، راهروی ورودی ساختمان، اتاق کودک، انباری و… استفاده کرد.

ظاهری دکوراتیو و زیبا در طرح و ابعاد متفاوت

ظاهر زیبای این دستگاه جلوه ای دکوراتیو دارد همچنین این دستگاه ها در ابعاد و اندازه های مختلف طراحی شده است اتخاب نوع رادیاتور بستگی به سیستم گرمایش مرکزی ساختمان دارد

تولید در جنس های متنوع

رادیاتور ها در در جنس های متنوع از جمله آلومینیوم، فولاد، شیشه قرار دارد بنابراین با داشتن اطلاعات کافی در مورد مزیت ها و معایب این جنس ها میتوانید یک انتخاب بسیار مناسب داشته باشید.

کنترل و تنظیم رطوبت محیط

در حقیقت این نوع رادیاتور ها هم خشک کردن حوله  و لباس را برعهده دارند و هم میتوانند میزان رطوبت و حرارت موجود در محیط را کنترل کنند. رطوبت باعث ابجاد قارچ، باکتری و کپک می شود که استفاده از این دستگاه ها باعث کاهش میزان رطوبت شده و از به وجود آمدن قارچ و باکتری جلوگیری می کند.

صرفه جویی و عدم اتلاف انرژی

برای اتاق های کوچک که نیاز به سیستم حرارتی نه چندان بزرگ می باشد میتوان از این رادیاتور ها جهت صرفه جویی و عدم اتلاف انرژی بهره برد.

قیمت مناسب و کاربرد بالا

این محصولات دارای قیمت مناسب و کاربرد بالا هستند که بسته به نوع و ابعاد آن متفاوت است.

معایب حوله خشک کن ها

هر کدام از انواع حوله خشک کن ها دارای مزایا و معایبی می باشد که به صورت جداگانه مشکلات هر کدام از آن ها شرح خواهیم داد.

  1. حوله خشک کن سیستم گرمایش مرکزی: نصب پر هزینه – آلودگی محیط به دلیل سطح پوشیده از کروم – عملکرد فقط در صورت فعال بودن سیستم گرمایش مرکزی
  2. حوله خشک کن دو گانه: قیمت و نصب پر هزینه – عدم پخش یکنواخت گرما –
  3. حوله خشک کن برقی روغنی: نبود دمای ثابت و یکنواخت – در صورت کیفیت نامطلوب امکان نشتی روغن وجود دارد – خرابی ترموستات بعد از چند سال و نیاز به تعمیر
  4. حوله خشک کن برقی: مناسب نبودن جهت استفاده در محیط حمام – طول عمر کمتر نسبت به سیستم های حرارت مرکزی
  5. حوله خشک کن مادون قرمز: هدر رفت انرژی به دلیل اینکه دمای ان به آسانی قابل تنظیم نیست – ابعاد دستگاه بزرگ است و برای محیط های کوچک مناسب نیست.

حوله خشک کن متناسب با متراژ محیط

2 متر: 10 لوله

3 متر: 14 لوله

5 متر: 18 لوله

10 متر: 24 یا 34

سخن پایانی

حوله خشک کن ها یک نوع رادیاتورهستند  که هم در محیط  سرویس بهداشتی و حمام و هم در محیط آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند. ساختار و نحوه ی عملکرد این دستگاه ها متفاوت است داشتن اطلاعات کافی درباره مزایا ، معایب و تفاوت این دستگاه ها راهنمای شما برای خرید درست و آگاهانه طبق نیاز شما خواهد بود.

Views: 266

3 Reviews

1

Write a Review

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
واحد فروش