راهنمای خرید دستگاه میوه خشک کن

امروزه میوه های خشک به یکی از پرطرفدارترین تنقلات تبدیل شده اند و تقریبا پای ثابت همه مهمانی ها میباشند. با این حال خرید میوه های خشک از بازار چندان مقرون به صرفه نیست. پس در این شرایط بهتر است که شما خودتان دست به کار شوید. در ادامه این مطلب به نکات ریز راهنمای خرید میوه خشک کن پرداخته شده تا آخر با ما همراه باشید.

 در گذشته از روش های سنتی برای خشک کردن میوه ها استفاده میشد اما حال اینگونه نیست چرا که دراین روش اشکالاتی وجود دارد مثلا بخش عمده ای از مواد معدنی و نمک میوه ها از بین میرود و همچنین زمان بیشتری را نیاز دارد و در نهایت نیز به نتیجه مد نظرتان نمیرسید. بعد ها با وارد بازار شدن دستگاه های میوه خشک کن چه خانگی و چه صنعتی تولید چیپس میوه با کیفیت و مغذی افزایش یافت.

خشک کردن میوه ها برای اینکه در هر فصل از سال که بخواهید میوه مورد نظر خود را بدون اینکه ذره ای از مواد مغذی آن کاسته و طعم و مزه اش تغییر کند، در دسترس داشته باشید گزینه مناسبی است.

افراد زیادی چه برای مصارف خانگی و یا استفاده صنعتی به دنبال خرید دستگاه های میوه خشک کن هستند با بررسی راهنمای خرید میوه خشک کن میتوانید بهترین و در عین حال مقرون به صرفه ترین دستگاه را برای خود انتخاب کنید.

مقالات مرتبط: کسب درآمد با دستگاه میوه خشک کن

فهرست مطالب

دستگاه میوه خشک کن چیست؟

میوه ها بعد از مدت کمی فاسد میشوند و دیگر نمیتوان از آنها استفاده کرد چرا که  آب میان بافتی میوه ها جایگاه مناسبی برای رشد و تکثیر قارچ ها و باکتری ها می باشد. برای رفع چنین مشکلی از دستگاه میوه خشک کن استفاده میشود. این دستگاه با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژِی گرمایی و توزیع متعادل گرما در سطح خود باعث خشک شدن سالم میوه ها میشود. اغلب میوه خشک کن ها در مدت زمان طولانی در دمای 50تا 60 درجه سانتی گراد کار میکنند و حتی برای خشک کردن گوشت نیز کاربرد دارد.

با برنامه زمانی که دارد میتواند دما را تا بالاتر از 70 درجه زیاد کند. متناسب با هر میوه بازه زمانی و درجه حرارت متفاوت است.  این دستگاه از سینی هایی تشکیل شده که در بعضی از انواع خود چرخان اند و باعث خشک شدن یکسان همه ورقه های میوه میشوند.

طرز کار میوه خشک کن

خشک کن ها میوه را بدون پخت خشک میکنند این دستگاه ها به المنت حرارتی و فن مجهز هستند. المنت حرارتی گرما را تولید کرده و فن این گرما را در دستگاه به گردش در می آورد.

 دستگاه های میوه خشک کن گرمای ملایمی را تولید میکنند تا میوه ها به آرامی خشک شوند علت این کار حفظ مواد عالی و سودمند میوه است و این روش از خشک شدن زیاد آن نیز جلو گیری میکند.

درون میوه خشک کن ها سینی ها یا قفسه هایی تعبیه شده اند که میوه های برش خورده در این سینی ها با گردش گرما رطوبت درون خود را از دست داده و خشک میشوند.

گاهی پیش می آید که افرادی ادعا میکنند که با فر نیز میتوان میوه خشک کرد، در نگاه اول شاید درست به نظر برسد اما به جزئیات که دقت کنیم میبینیم، نتیجه کار فر به اندازه میوه خشک کن خوب نیست. چون درجه حرارتی فر برای خشک کردن انواع میوه ها بالا بوده و میوه بجای خشک شدن میپزد وبسیاری از مواد مغذی خود را از دست میدهد.

طرز کار دستگاه میوه خشک کن

انواع دستگاه های میوه خشک کن

در حالت کلی دستگاه های خشک کن میوه دو نوع دانسته میشوند نوع اول دستگاه های خشک کن عمودی یا همان خانگی نوع دوم دستگاه خشک کن افقی است اما مورد سومی نیز وجود دارد که کمتر از دو مورد اول شناخته شده است که به دستگاه میوه خشک کن تونلی شهرت دارد. در ادامه به معرفی این سه مورد میپردازیم.

دستگاه میوه خشک کن عمودی

این قبیل خشک کن ها اکثرا گرد اند و در آنها در بالا قرار دارد این به آن معنی است که اگر بخواهید یک سینی پایین رو در بیاورید لازم است همه سینی های فوقانی را بیرون بکشید.

در این خشک کن ها منبع تولید گرما در کف دستگاه قرار گرفته و این باعث میشود که میوه ها یکسان خشک نشوند. اکثرا مصرف خانگی دارد و نسبت به بقیه انواع خود اقتصادی تر است.

انواع دستگاه میوه خشک کن

دستگاه میوه خشک کن افقی

در این مدل نیز طبقات روی هم قرار گرفته با این تفاوت که هر طبقه به شکل کشویی باز میشوند یعنی هر سینی به شکل جداگانه قابل دسترسی است. منبع تولید گرمای این نوع در پشت دستگاه قرار دارد و باعث توزیع هم اندازه گرما میشود.

دستگاه میوه خشک تونلی

اگر قصد راه اندازی یک خط تولید میوه خشک دارید این نوع از دستگاه ها مناسب شما  میباشند. این دستگاه های تونلی صنعتی و اتوماتیک بوده و در ظرفیت های بالای یک تن تولید میشوند.

نکاتی که در هنگام خرید میوه خشک کن باید در نظر گرفته شود:

برای اینکه بتوانید یک میوه خشک کن خوب تهیه کنید تا امکان خشک کردن میوه ها را در بهترین شکل در اختیارتان قرار دهد، این راهنمای خرید میوه خشک کن را دقیق بررسی کنید چون همه نکاتی که در این مسیرلازم دارید گفته شده است.

توزیع گرما و جریان هوا

کاهش رطوبت داخل میوه ها مفهمومی کاملا ساده است و فقط باید مواد مورد نظرتان را برای مدتی مستمر در معرض گرما قرار دهید. و اینجا است که مفهوم گردش متعادل گرما در دستگاه های میوه خشک کن اهمیت پیدا میکند. با توجه به اینکه برخی از میوه ها نسبت به بعضی دیگر از محل قرار گیری فن دور تر هستند و اطمینان از توزیع یکنواخت گرما است که عملکرد دستگاه را رقم میزند.

فرایند گردش هوا در این دستگاه ها چه عمودی چه افقی از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که گردش نامتعادل هوا در آن باعث ماندن رطوبت در میوه ها شده و کیفیت محصولات شما پایین می آید و سریع فاسد میشود.

ترموستات

انواع میوه و سبزیجاب در دماهای متفاوتی خشک میشوند پس در هنگام خرید دستگاه خشک کن میوه باید دستگاهی با گستره بیشتری از دما برای خشک کردن میوه ها بخرید. به این ویژ گی ترموستات گفته میشود باعث میشود تا دستگاه در زمان مشخص شده از طرف شما خاموش شود و از سوختن میوه ها جلو گیری کند.

ظرفیت دستگاه

میوه خشک کن ها در دو مورد خانگی و صنعتی کاربرد دارند. نوع خانگی آن ابعاد کوچکتری را داشته و برای محیط و فضای محدود آشپزخانه مناسب است. اما برای کارهای صنعتی دستگاه ها دارای  ابعاد بزرگتری بوده و در هر مرحله صد ها کیلو میوه را در خود جایی میدهند. اما برای کارهای صنعتی راهکار دیگری هم وجود دارد و آن این است که تعدادی دستگاه  در ابعاد کمتر تهیه کرده و در مکانی جدا در کنار هم قرار دهید.

ساخت بدنه

دستگاه های میوه خشک کن در دو جنس پلاستیکی و فولادی ضد زنگ تولید میشوند که مقاومت دستگاه را در برابر ضربات و خطرات احتمالی تضمین میکنند. نوع پلاستیکی آن نیز همان دستگاه های سایز کوچک و مناسب خانه هستند اما نوع فولادی آن همان نوع صنعتی خشک کن میباشد.

توان مصرفی

هرچه توان یک دستگاه پایین تر باشد یعنی انرژی کمتری مصرف میکند اما زمان بیشتری  را برای خشک کردن نیاز دارد اما دستگاهی که توان مصرفی بالایی دارد زودتر میوه ها را خشک میکند اما در عوض انرژی بیشتری نیاز دارد.

توان مصرفی خشک کن های خانگی حدود 300 تا 1000 وات است. این توان حرارتی مربوط به المنت حرارتی و فن گردش هواست که اگر توزیع یکسانی داشته باشند دستگاه کارکرد بهتری خواهد داشت.

تایمر

فرایند خشک شدن رطوبت میوه ها ممکن است خیلی طول بکشد و شما کلا فراموش کنید بنابراین دستگاه هایی داری تایمرمناسب شما میباشند زیرا در صورت اتمام زمان تنظیم شده به شکل خودکار خاموش میشوند.

مزایای استفاده از میوه خشک کن

میوه خشک کن ها باعث حفظ مواد مغذی موجود در میوه ها میشوند. این دستگاه ها آب میان بافتی میوه ها را میگیرند اما ویتامین ها و آنزیم های آن باقی می ماند  و برخلاف محصولات کارخانه ای حاوی مواد نگهدارنده نیستند. این دستگاه ها پیچیدگی خاصی نداشته و استفاده از آن بسیار آسان است.

برای خشک کردن سبزی نیز کاربرد دارد؟

بله این دستگاه ها علاوه بر میوه برای سایر مواد غذایی نیز کاربرد دارد برای مثال توانایی خشک کردن سبزی ها را نیز دارا میباشد. شما متوانید انواع میوه و سبزیجات را متناسب با ظرفیتی که دارد خشک کنید.

بهترین برند های میوه خشک کن

برند های خارجی و ایرانی زیادی این دستگاه را تولید میکنند که برای مثال میتوان به برند های پارس خزر، فلر، آلپ هلدینگ ، مولینکس، بوش و … اشاره کرد.

امروز در مقاله راهنمای خرید میوه خشک کن سعی کردیم تمام موارد مورد نیاز شما را برای خرید یک دستگاه میوه خشک کن بررسی کنیم. اگر قصد خرید این دستگاه را دارید به تمام این نکات دقت کنید تا بهترین کیفیت را در محصولاتتان ببینید.

Visits: 63

2 Reviews

1

Write a Review

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
واحد فروش