نحوه ی نگهداری استخر روباز در زمستان

نحوه ی نگهداری استخر روباز در زمستان دارای اهمیت فراوانی است که آشنایی با نکات مهم در مورد آن باعث جلوگیری از ایجاد هزینه های تعمیرات و راه اندازی مجدد و استفاده از آن در فصول گرم، جلوگیری از آلودگی آب و یخ زدگی مورد نیاز خواهد بود. مقاله ی پیش رو شما را در جهت نگهداری صحیح از استخر رو باز، پوشش سطح استخر، تجهیزات آن و نحوه ی نگهداری از تجهیزات و… راهنمایی خواهد کرد. برای نگهداری از انواع استخر ها قواعد کلی وجود دارد تا در طول زمان دچار نقص و آلودگی نشوند تعویض آب استخر در فواصل زمانی معین و کوتاه، بهره گیری از مواد شیمیایی از جمله ی این موارد است.

 میانگین دمای آب در استخر های عمومی بین 25 تا 30 درجه ی سانتی گراد است که توسط کیت سنجش اندازه گیری میشود. طراحی اصولی استخر نیز در نگهداری صحیح از آن بسیار مهم است که در صورت وجود طراحی اصولی آب استخر 4 بار از فیلتر عبور می کند و مواد اضافی و کدر بودن آب را حذف می کند. برای پاکیزگی و میکروب زدایی آب استخر عموما از سولفات آلومینیوم و سولفات مس و کلر استفاده می شود.

مقاله مرتبط : راهنمای خرید پکیج برقی

فهرست مطالب

اقدامات لازم برای استخر شنا در فصل زمستان

 1. اضافه کردن مواد شیمیایی برای جلوگیری از رشد و تکثیر جلبک ها
 2. بررسی روکش
 3. پوشش صحیح تجهیزات
 4. استفاده از تجهیزات و وسایل اضافی
 5. جمع آوری استخر
 6. وسایل و تجهیزات مورد نیاز
 7. کاور جهت پوشش سطح استخر
 8. پوشش و محافظ لوله های آب
 9. محافظ مکنده و پمپ جت های استخر برای جلوگیری از یخ زدگی
 10. کمپرسور قدرتمند

زمان آماده سازی استخر

پس از پایان فصل تابستان و در زمانی که میزان درجه حرارت به 65 درجه ی فارنهایت و پایین تر از آن میرسد آماده سازی استخر باید شروع شود اگر این کار زود تر از زمان گفته شده انجام شود احتمال ایجاد جلبک در گرمای هوا را بالا خواهد برد.

مراحل آماده سازی استخر برای فصول سرد

1.پاکسازی کامل استخر از وجود هرگونه جلبک و آلودگی، حذف وسایل جانبی موجود در استخر مانند نردبان، پله ها، سبد کف گیر، پاک کننده ها و… همچنین باید قبل از هر کاری آب استخر را خالی کنید.

نکته مهم : استفاده از یک پوشش دائمی در صورتی که آب در درون استخر وجود دارد باعث از بین رفتن اکسیژن آب می شود. عدم تماس آب با هوای آزاد باعث ایجاد بوی بد کلر در آن می شود. در صورتی میخواهید از یک پوشش برای استخر خود که دارای آب است استفاده کنید باید دو بار در طول هفته این کار را انجام دهید و در بقیه ی روزا سطح آب بدون پوشش باشد در غیر این صورت باید به طور مرتب آب استخر را تعویض کنید.

2.تمیز کردن استخر مانند برداشتن لجن های استخر، برگ های درختان و … این کار ها از رشد جلبک و کپک در استخر جلوگیری خواهد کرد. برای تمیزکاری در سطح استخر از کف گیر های مخصوص و برای تمیز کردن کف آن از جارو مخصوص استخر استفاده می شود. پس از آن به وسیله ی فرچه های موجود کناره های استخر را نیز تمیز کنید و پس از ان که عملیات تمیز کاری آن به طور کامل انجام شد، سطح آن را بپوشانید. تمیز کردن برگ های درختان بسیار مهم است زیرا در صورت جمع شدن برگ ها در استخر احتمال خرابی پمپ استخر بالا می رود. همچنین جمع کردن برگ درختان باعث جلوگیری از مسدود شدن مسیر آب می شود.

3.قبل از آغاز عملیات آماده سازی استخر باید سطح شیمیایی آب را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز تنظیمات مورد نیاز را انجام داد. در صورت عدم متعادل سازی سطح شیمیایی آب باید در زمان استفاده ی مجدد در فصل گرم هزینه های گزافی را جهت متعادل سازی متحمل شوید.

 • میزان سطح قلیایی آب: بین 80 تا 150 ppm
 • میزان ph 7.2 تا 7.6
 • میزان سختی کلسیم: 175 تا 225 ppm
 • میزان کلر: بین 1 تا 3 ppm

4.سطح آب درون استخر را تنظیم کنید خالی کردن کامل آب درون استخر احتمال اینکه این آب در سطح زیرین استخر جمع شده و در فصل زمستان دچار یخ زدگی شود بسیار زیاد است این یخ زدگی سبب انبساط خاک زرین این لایه می شود و در نهایت باعث بروز ترک خوردگی در کف و دیواره ی استخر می شود. به همین دلیل بهتر است آب استخر را متعادل سازی کنید زیرا آب موجود در استخر تا کاشی کاری های دیواره و کف استخر در مقابل طوفان و باد در امان باشند.

5.توجه به نظافت و پاکسازی استخر در فصل زمستان بسیار مهم است زیرا در این فصل برگ های خشک و خاک به همراه و گل و لای موجود در آب باد و باران وارد استخر شده و آن را آلوده می کند و ممکن است باعث انسداد مسیر آب شود. بنابراین نظافت استخر در فصل زمستان نیز ضروری است.

6.در زمان عدم استفاده از استخر باید تمامی تجهیزات موجود خاموش شوند تجهیزاتی از قبیل پمپ تصویه، دستگاه کلر زن ودستگاه های گند زدایی در غیر این صورت عملکرد آن ها در طول این مدت دچار اختلال خواهد شد.

مقاله مرتبط : پکیج برقی بهتر است یا پکیج گازی

سخن پایانی

جهت جلوگیری از پوسیدگی، ترک خوردگی، گرفتگی در استخر و خرابی تجهیزات استفاده شده در ان باید به طور جدی تمامی نکات مربوط به نگهداری استخر در فصل زمستان را به طور کامل رعایت کنید.آشنایی با نکات مهم در رابطه با نحوه ی نگهداری استخر روباز در زمستان از ایجاد هزینه های اضافی و سنگین جهت تعمیر را از میان خواهد برد. 

Views: 40

2 Reviews

1

Write a Review

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
واحد فروش