علت سرد بودن رادیاتور-آلپ هلدینگ

مصرف کنندگان پکیج های گرمایشی در برخی مواقع  با سوالاتی از قبیل علت سرد بودن رادیاتور؟ علت سرد بودن نصف رادیاتور و گرم بودن نصف دیگر آن ؟ و یا نبود گرمای به اندازه مواجه می شوند که در این مقاله برخی از عوامل بروز مشکل در رادیاتور ها را مورد بررسی قرار داده ایم…

فهرست مطالب

مهم ترین عوامل و علت سرد بودن رادیاتور

با شروع فصل سرما اغلب مردم با مشکل گرم نشدن رادیاتور ها ، گرم شدن  صرفا بخشی از بدنه ی رادیاتورها و یا عملکرد ضغیف آن، مواجه میشوند که دلایل و علل گوناگونی دارد که مشکلات احتمالی در این مورد و راهکار هایی برای حل مشکلات مربوط به عدم گرمایش صحیح پکیج را توضیح خواهیم داد.

عدم انتخاب پکیج مناسب متناسب با تعداد شوفاژ ها

اگر در لوله کشی های شوفاژ استاندارد ها لحاظ نشده باشد ، فاصله ی شوفاژها از یکدیگر یا پیچ خوردگی در لوله ها و یا دور بودن از منابع گرمایی باعث ایجاد مشکل می شود. بنابراین نصب پکیج باید توسط متخصص انجام شود و با توجه به تعداد شوفاژ ها و گستردگی فضای موجود پکیج پر قدرت تری را انتخاب کنید تا دچار مشکلاتی از قبیل نشوید.

وجود مشکل در سیستم مرکزی

رادیاتور های یک محیط به وسیله سیستم مرکزی مثل موتور خانه ، پکیج و … گرم میشود. زمانی که سیستم مرکزی شما به هر دلیل دچار مشکل شود این مورد باعث میشود تا رادیاتور های شما گرم نشود و شما را با نگرانی مواجه میکند. در پکیج های دیواری و زمینی به دلیل وجود سیستم دوحالته امکان دارد سیستم زمستانه فعال نباشد چون در این صورت عمل گرمایش رادیاتور ها انجام نمیشود به همین دلیل پیشنهاد میکنیم در گام اول سیستم مرکزی خود را به بهترین شکل ممکن بررسی کنید و در صورت رفع نشدن مشکل به سراغ دلایل دیگر بروید.

افت فشار آب ساختمان

در صورتی که فشار آب ساختمان کم بوده و یا دچار افت ناگهانی شود پمپ اصلی رادیاتور قدرت لازم را نخواهد داشت. استفاده ی همزمان از شیر آب یکی از دلایل افت فشار در پکیج است.

انتخاب دمای نامناسب برای پکیج

گاهی اوقات علت سرد بودن رادیاتور به انتخاب دمای نامناسب دما برای پکیج مربوط میشود که مشکل در محل قرار گیری مشعل پکیج در زمان نصب می باشد. اگر در زمان نصب،  شعله در جای درستی در لوله قرار نگرفته و یا میزان شعله کم بوده باشد، حرارت لازم برای رسیدن به شوفاژ جهت گرم شدن ایجاد نمی شود. مشکل به وجود آمده با بیشتر کردن شعله پکیج حل میشود که در صورت حل نشدن مشکل باید از متخصص خبره در این زمینه جهت چک کردن بخش مشعل و محل قرار گیری آن کمک بگیرید.

انتخاب دما در پکیج دیواری

وجود هوا در داخل رادیاتور

 یکی از بارز ترین مشکلات در این زمینه وجود هوا در در درون مدار است. وجود هوا در داخل رادیاتور باعث گرم نشدن رادیاتور شده که در این مورد باید هرچه سریع تر نسبت به هواگیری رادیاتور اقدام نمود. در این مرحله  ابتدا پکیج را خاموش کرده و به آرامی پیچ کنار رادیاتور را باز میکینیم (آچار های مخصوص هواگیری بر روی در کنار رادیاتور هنگام خریداری وجود دارد) و منتظر می مانیم تا هوا گیری به طور کامل انجام شود، و این کار را تا زمانی که فقط آب از شیر هوا گیری خارج شود ادامه می دهید.

در برخی موارد مشکل به وجود آمده حتی بعد از هواگیری نیز حل نمیشود که میتواند دلایلی مختلفی داشته باشد مانند:

 • امکان بسته بودن شیر های رادیاتور
 • سوختن شیر موتور
 • خرابی سنسور شوفاژ
 • بسته بودن شیر های رفت و برگشت پکیج ( در صورتی که شیر های رفت و برگشت رادیاتور ها بسته باشد عملکرد پکیج درست نخواهد بود و برای جلوگیری از این بروز این مشکل اطمینان برای باز بودن شیر های رفت و برگشت است)
 • عدم چک فشار بار پکیج بعد از هوا گیری (فشار بار باید از طریق شیر پر کن بر روی 1.5 بار تنظیم شود)
 • در صورتی که پکیج تک مبدل است و آب گرم وجود دارد و تنها رادیاتور سرد است احتمال سوختن پمپ وجود دارد.
 • در صورت وجود موتور خانه احتمال خراب شدن پمپ آن وجود دارد که به گردش در نیامدن آب در مدار باعث سردی رادیاتور بعد از هوا گیری میشود.
 • امکان وجود اشکال الکترونیکی
 • پایین بودن ارتفاع شعله در مشعل و پایین بودن فشار گاز
 • خرابی شیر سه راهی و وجود رسوب در مبدل پکیج
 • خرابی کلید حرارتی
 • درست نبودن سیم کشی مناسب در مدار گرمایشی
 • عملکرد ضعیف فنر سوپاپ بای پس دستگاه
 • پایین بودن ظرفیت حرارتی نسبت به بار گرمایشی

خرابی دیگ جوش( بویلر)  یا سیستم مرکزی

 سیستم مرکزی در رادیاتور ها وظیفه اصلی را بر عهده دارد که قبل از انجام هر کاری باید تمامی قطعات آن را مورد بررسی قرار دهیم زیرا علت سردی تمام رادیاتور ها نشان از مشکل جدی در سیستم مرکزی است. اگر تمامی رادیاتور های موجود سرد باشد باید به سراغ منبع اصلی برویم و در درجه ی اول  شیر های رفت و برگشت پکیج را چک کنیم. و از تنظیم پکیج بر روی بخش زمستان آن اطمینان حاصل کنید.

وجود رسوب در رادیاتور

در مواقعی وجود رسوبات در داخل لوله های شوفاژ که ناشی از املاح آب (خرده های آهن و آلومینیوم) موجود در آن است که عموما در پشت شیر خروجی جمع میشوند باعث سردی رادیاتور در برخی از قسمت های آن میشوند که در بیشتر مواقع قسمت بالایی رادیاتور گرم و قسمت پایینی آن سرد است .برای حل این مشکل و رسوب زدایی باید از دستگاه های مخصوص استفاده شود. نشانه های وجود رسوب در لوله های رادیاتور اغلب با لمس آن قابل تشخیص است.

وجود رسوب در رادیاتور

خرابی ترموستات یا تایمر پکیج

یکی دیگر از دلایل سرد بودن رادیاتور ها خرابی ترموستات است که وظیفه آن تنظیم دمای پمپ است و در صورت خرابی این قطعه باید آن تعمیر و یا تعویض کرد.

لوله کشی نامناسب مورد مهم در سرد بودن رادیاتور

لوله کشی درست و اصولی باعث عملکرد صحیح سیستم های گرمایشی میشود که باید توسط تکنسین های مجرب در این زمینه انجام گیرد و صورت لوله کشی نامناسب سیستم گرمایشی دچار مشکل شده و رفع این مشکل هزینه های زیادی در پی خواهد داشت که این مورد هم میتواند علت سردی رادیاتور بشمار آید.

لوله کشی نامناسب برای پکیج

بررسی والو های رادیاتور

 تمامی رادیاتورها دارای یک شیر ورودی و یک شیر خروجی هستند که اگر شیر کوچک اصلی آن بسته باشد آب نمیتواند در رادیاتور شوفاژ گردش کند و ورودی آب گرم به رادیاتور متوقف شده و باعث سردی آن می شود و باید از باز بودن و خراب نبودن آن اطمینان پیدا کرد. این والوها در هر دو قسمت چپ و راست سیستم  وجود دارند اصلی ترین علت خرابی والو ها رسوب گیری آن ها  و باز و بسته کردن بیش از حد آن است که توسط تعمیرکار مشکل مرتفع می شود.

خرابی فنر بای پس

یکی ار دلایل سرد بودن پکیج ضعف در فنر سوپاپ بای پس است که در صورت مشکل در این قطعه باید توسط تکنسین مورد بررسی قرار گیرد.

عدم عملکرد پمپ حرارتی

اگر پکیج مورد استفاده ( پکیج برقی ، پکیج گازی ) از پمپ حرارتی استفاده میکند باید از روند عملکرد صحیح پمپ اطمینان داشته باشید در صورتی که پمپ دستگاه خراب باشد  دیگر قادر به گرم نگه داشتن رادیاتور ها نخواهد بود و باعث سرد شدن رادیاتور ها می شود.

برای اطمینان از خراب نبودن پمپ حرارتی ساده ترین راه شنیده شدن صدای درون پمپ است اگر پمپ حرارتی فعال باشد دارای سرو صدا و همچنین لرزش خواهد بود. در برخی مواقع به دلیل وارد شدن فشار زیاد و بسته بودن مسیر های آن امکان نیم سوز شدن پمپ وجود دارد که در این صورت باید از متخصصین خبره در این مورد کمک خواست تا مشکل را به ساده ترین راه ممکن رفع کند.

ایجاد تعادل در سیستم گرمایشی

در صورتی که سیستم مرکزی گرمایش شما در حالت تعادل نباشد گرما به طور مساوی در طبقات تقسیم نخواهد شد بنابراین دچار مشکل خواهید شد. برای رفع این مشکل باید والو موجود در سمت مخالف ترموستات را به اندازه ی 1.4 باز کنید تا دما به طور صحیح و عادلانه در طبقات پخش شود.

کم بودن ظرفیت حرارتی نسبت به بار گرمایشی

اگر متراژی که رادیاتور شما توان ساپورت و گرمایش آن را دارد از مساحت و ابعاد محیط مورد استفاده کمتر باشد رادیاتور شما قادر به گرمایش صحیح محیط نخواهد بود. بنابراین یکی از نکات مهم در خرید پکیج های گرمایشی دقت به مساحت محیط و ظرفیت گرمایشی مورد نیاز برای شما خواهد بود.

توجه : در نظر داشته باشید که انتخاب و خرید یک پکیج مناسب بسیار مهم و ضروری میباشد به همین دلیل حتما پیشنهاد میکنیم در مورد راهنمای خرید پکیج دیواری اطلاعات خوبی را قبل خرید کسب کنید.

نتیجه گیری در مورد علت سرد بودن رادیاتور

مشکلات متنوعی میتواند باعث سردی رادیاتور شود اما بررسی نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم تا 99% مواقع میتواند مشکلات مربوطه را رفع کند اما در برخی مواقع رفع این مشکلات میتواند شامل هزینه هم شود که این مورد کاملا طبیعی بوده و سیستم گرمایشی برای کارایی بهتر نیازمند سرویس دوره ای میباشد.

Views: 4869

0 Reviews

Write a Review

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
واحد فروش