کره از جمله فرآروده های لبنی بسیار مهم است که استفاده به اندازه از آن باعث افزایش انرژی شده و بسیار مفید است. کره از مواد غذایی هست که تولید آن بر پایه ی شیر است و از ماست، دوغ پر چرب و خامه ی شیر به عمل می آید. تفاوت دستگاه کره گیر و چرن در چیست؟ در ادامه این مقاله جواب این سوال شما رو بررسی خواهیم کرد با ما همراه باشید.

کره ی زرد رنگ حاصل کره گیری از دوغ  و کره ی سفید رنگ حاصل استفاده از خامه است. کره دارای ویتامین e، d، a  و k است. این فرآورده ی لبنیاتی کاربرد فراوان داشته و برای صبحانه، میان وعده، پخت و پز و پختن کیک و شیرینی استفاده می شود. برای تولید کره دو نوع دستگاه وجود دارد. دستگاه کره گیر و چرن که هر دوی این تجهیزات از پر استفاده ترین دستگاه ها برای کره گیری به حساب می آیند.

عمده ترین تفاوت این کره گیر ها باهم ماده ی اولیه ی مورد نیاز جهت کره گیری است. کره گیر ها در انواع خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی تولید می شوند اما دستگاه های چرن صرفا استفاده ی صنعتی دارند. شما میتوانید جهت داشتن خریدی مطمئن راهنمای خرید بهترین مارک کره گیر برقی را مطالعه کنید.

کره گیر بالازن 13 لیتری

فهرست مطالب

دستگاه کره گیر

دستگاه کره گیر در دو نوع تولید می شوند که بالا زن و پایین زن نام دارد. این دستگاه ها در ظرفیت های مختلف تولید می شوند و کاربرد های خانگی و صنعتی و نیمه صنعتی دارند. عملیات کره گیری در این دستگاه ها از طریق ماست پر چرب است. در مدل بالازن این دستگاه ها همزن تعبیه شده در قسمت بالای دستگاه و متصل به درب است این کره گیرها اغلب در ظرفیت های پایین تولید می شوند که در کارگاه ها و فروشگاه های محصولات لبنی کوچک استفاده می شوند. اما در دستگاه های کره گیر پایین زن همزن آن در قسمت پایین قرار دارد.

موتور دستگاه کره گیراغلب ساخت کره گیرهای صنعتی به گونه ای است که موتور آن ها در قسمت بالای آن قرار می گیرد و در کارخانه ها و کارگاه های بزرگ فرآوری محصولات لبنی مورد استفاده قرار می گیرد. کره ی تولید شده از طریق کره گیر و دستگاه چرن هیچ تفاوتی نداشته و از نظر طعم و رنگ و بو یکسان هستند.

دستگاه چرن

دستگاه چرن یک دستگاه کره گیری صنعتی است که از آنها عموما در کارخانجات و کارگاه های فرآورده های لبنی استفاده می شود.دستگاه چرن در ظرفیت های مختلف تولید می شود و در صورت استفاده از دستگاه چرن جهت کره گیری به جای ماست باید از خامه جهت کره گیری استفاده کرد. مدل های صنعتی این دستگاه که دارای ظرفیت بالاتری نیز هستند مجهز به کنترل پنل جهت تنظیم و کنترل عملکرد دستگاه است. همچنین تمامی قسمت های این دستگاه ها از استیل ساخته شده تا طعم و کیفیت مواد حفظ شود.

عملکرد و خصوصیات دستگاه چرن

بعد از قرار گیری خامه در درون مخزن و روشن شدن دستگاه، همزن دستگاه شروع به کار کرده و باعث جدا شدن چربی های خامه می شود. در مدل های دیگر این دستگاه ها مخزن دستگاه به صورت چرخشی بوده که الکترو موتور تعبیه شده در آن باعث چرخش مخزن می شود و عملیات جداسازی چربی های خامه انجام می شود.

 •  تولید حجم بالایی از کره در کوتاهترین زمان ممکن
 • ساختاری مدرن ، پیشرفته
 • کاهش هزینه های تولید
 • طراحی و تولید طبق خواست و نیاز مشتری
 • استفاده از تجهیزات و قطعات استاندارد و بهداشتی
 • چرخش همزن از طریق الکتروموتور تعبیه شده که دور موتور آن قابل تنظیم است.
 • عملکرد اتوماتیک بدون نیاز به نیروی انسانی و کاهش میزان هزینه کردها

تفاوت دستگاه کره گیر و چرن

مهم ترین تفاوت دستگاه کره گیر و چرن، نوع مواد اولیه ی مورد استفاده در آن هاست اما در نهایت هر دو نوع  تولید کره ای با کیفیت و بهداشتی را بر عهده دارد. دستگاه های کره گیر قابلیت تولید دوغ ارگانیک و کاملا سالم و بهداشتی و بدون چربی را دارند و این دوغ برای افرادی که وزن بالایی دارند نیز بسیار مفید است زیرا این دوغ بدون چربی و رژیمی است. این کره گیر ها در دو حالت پایین زن و و بالازن تولید می شوند.

دستگاه های کره گیر بالا زن خانگی از جنس آلومینیوم و جنس کره گیر صنعتی از نوع استیل است. اما تمام دستگاه های تولید شده از نوع پایین زن از جنس استیل هستند.

منبع تغذیه ی دستگاه کره گیر از برق تک فاز و سه فاز است و در دامداری ها، فروشگاه های لبنیاتی و یا مراکز تولید فرآورده های لبنیاتی مورد استفاده قرار می گیرد.

جنس دستگاه های چرن عموما  از نوع استیل است که این استیل بسیار مقاوم در برابر ضربه و فرسودگی است. این دستگاه ها دارای الکتروموژن هستند که سبب چرخش مخزن دستگاه شده و کره مورد نظر به دست می آید. این کره گیر دارای کنترل پنل است و میتوان سرعت چرخش موتور را کنترل کرد. همچنین بارز ترین تفاوت این دو نوع کره گیر علاوه بر مواد اولیه مورد نیاز برای کره گیری که از هم متفاوت است این است که از دستگاه های کره گیر میتوان دوغ نیز برداشت کرد اما کره گیر چرن فقط قابلیت تولید کره را دارد. تمامی این دستگاه ها به صورت سفارشی در ظرفیت های مختلف، پایه دار و بدون پایه قابل تولید است.

 1. دستگاه های چرن دارای سرعت بالاتری برای کره گیری نسبت به دستگاه کره گیر هستند.
 2. برخی از دستگاه های چرن دارای سیستم cip هستند که بعد از اتمام کره گیری به طور اتوماتیک شست و شوی دستگاه را انجام می دهند.
 3. نصب و استفاده از این دستگاه ها بسیار آسان است و نیاز به توانایی خاصی ندارد. همچنین در صورت بروز هرگونه مشکل و خرابی قطعات به سادگی میتوان قطعه ی ان را تعویض و یا تعمیر کرد.
 4. دستگاه های چرن مجهز به سیستم خنک کننده و پمپ قوی برای تخلیه کره هستند. این دستگاه ها دارای عملکردی اتوماتیک و سرعت بالا هستند.
 5. از هر دوی این تجهیزات برای ترکیب مایعات و جامدات و یکدست شدن میتوان استفاده کرد.
 6. تفاوت دیگر این دستگاه ها در بدنه ی آن هاست بدنه ی کره گیرهای خانگی از استیل نسبتا نازک و آلومینیوم ساخته می شود اما در طراحی دستگاه چرن از استیل مقاوم و ضخیم تر استفاده می شود.
 7. به طور معمول شکل ظاهری و طراحی دستگاه های کره گیر به شکل استوانه ای است. اما دستگاه های چرن در انواع افقی، دایره ای یا نیم دایره ای طراحی و تولید می شوند.
 8. یکی دیگر از بارزترین تفاوت های دستگاه چرن و کره گیر ظرفیت های آن ها است کره گیر در انواع خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی تولید می شوند اما دستگاه های چرن فقط در ظرفیت های صنعتی تولید می شوند. بنابراین دستگاه چرن به دلیل صنعتی بودن قیمت بالاتری دارد اما دستگاه های کره گیر را در ابعاد و قیمت های مختلف میتوان خریداری کرد.
 9. موتور دستگاه های کره گیر یا در قسمت پایینی آن قرار دارد که به آن پایین زن می گویند و یا در قسمت  بالایی که به آن بالازن گفته می شوند اما دردستگاه های چرن موتور در قسمت کناری مخزن قرار دارد و باعث چرخش  آن می شود.
 10. نحوه ی برداشت کره در این دو دستگاه متفاوت است در دستگاه های کره گیر کره بر روی دوغ جمع می شود اما در دستگاه های چرن کره ی تولید شده به دیواره ها می چسبد و بسیار راحت قابل برداشت است.
 11. موتور مورد استفاده در این دو دستگاه موتور الکتروژن و یا موتوژن است.

نتیجه گیری

دستگاه های کره گیر و چرن هر دو وظیفه تولید کره را بر عهده دارند اما مکانیزم و عملکرد آن ها از هم متفاوت است. و با توجه به ظرفیت مورد نیاز و یا اینکه عمل کره گیری توسط چه ماده ای صورت گرفته می شود میتوان از میان آن انتخاب نمود.

Views: 159

1 Review

2

Write a Review

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
واحد فروش