علائم خرابی شیر برقی پکیج

شیربرقی پکیج یکی از مهم ترین اجزای پکیج ها و رادیاتورها به حساب می آید. این قطعه پکیج ضعیف تر بوده و ممکن است زودتر از بقیه اجزا خراب شود و نیاز به تعمیر و حتی تعویض داشته باشد. برای اینکه در صورت خرابی پکیجتان بتوانید تشخیص دهید که مشکل از شیر برقی است یا نه، به علائم خرابی شیر برقی پکیج که در این مقاله به صورت تخصصی توضیح داده شده با دقت توجه کنید.

مقالات مرتبط: معایب پکیج برقی + مزایای پکیج برقی

فهرست مطالب

شیربرقی پکیج چیست؟

شیر برقی پکیج یکی از مهمترین اجزای پکیج برقی میباشد. و برای قطع و وصل گاز ورودی پکیج استفاده میشود. زمانی که لازم است دستگاه روشن شود، برد برق مورد نیاز را به شیر گاز میفرستد و شیر گاز باز میشود.  این شیر در زیر محفظه احتراق قرار دارد. وظیفه ی اصلی آن کنترول میزان فشار گاز ورودی به  پکیج  است. این قطعه با برق 24 وات کار میکند و جنس آن از آلومینیم می باشد.

علائم خرابی شیر برقی پکیج

شیر پکیج برقی دارای دو قطعه شیر میباشد، برای فعالیت پکیج لازم است که هر دو شیر به صورت  هم زمان باز باشند. در صورتی که یکی از شیر ها بسته باشد یا به هر دلیلی مسدود شده باشد، پکیج دچار مشکل شده و روشن نمیشود.

 یکی دیگر از علائمی که نشان میدهد یکی از شیرهای پکیج برقی دچار انسداد شده این است که شعله پکیج در روشن شدن مشکل پیدا کند یعنی حالتی ضعیف و یا پرپر شدن داشته باشد.

در درون این قطعه فنری وجود دارد که در هنگام باز و بسته شدن به شکل اهرم عمل کرده و باعث حرکت آن میشود خرابی این قطعه نیز میتواند یکی از عوامل خرابی شیر پکیج باشد.

بیشترین خرابی این شیر در بوبین هایش اتفاق میافتد و باید عوض شود چرا که حداکثر فشاری که میتواند تحمل کند خیلی پایین است به صورتی که حتی با یک فوت نیز ممکن است خراب شود. از علائم نشان دهنده خرابی اش این است که دستگاه خطای عدم تشکیل شعله میدهد. اما معنی اش این نیست که هر موقه شعله تشکیل نشد  پس حتما شیر برقی گاز پکیج خراب است، خیر! به غیر از این مورد به موارد دیگری نیز وابسته است.

یکی دیگر از علائم خرابی شیر برقی پکیج تنظیم نشدن درست فشار گاز خروجی است در این قطعه شیر تنظیم فشار نیز تعبیه شده است  که میزان گاز خروجی شیر پکیج برقی را در حد استاندارد نگه می دارد و در صورت زیاد تر شدن آن را تا حد استاندارد کاهش می دهد. علائم نشان دهنده این مشکل نیز افزایش چشمگیر میزان روشن شدن شعله پکیج میباشد.

نکته دیگری که به عنوان یکی از علائم خرابی به شمار می آید در زمینه میزان برق است. چرا که میزان ورودی گاز مشعل با برق تنظیم می شوند و ممکن است در عملکرد پکیج تاثیر بگذارد.

یکی دیگر از علائم خرابی شیر برقی ، شیلنگ گاز پکیج میباشد که نباید چیزی در مسیرش قرار بگیرد در صورت اینکه بعد از جرقه شعله روشن نشد میتواند نشان دهنده بروز این مشکل باشد.

تنظیم شیر برقی پکیج

بعد از تعمیر یا تعویض شیر برقی پکیج وقتش  میرسد که آن را بر روی حداقل یا حداکثر توان تنظیم کنید که در ادامه به بررسی هر دو حالت میپردازیم.

در حداقل توان

در ابتدا باید درپوش شیر برقی پکیج را بردارید سپس می بینید که در قسمت های مختلف آن تعداد زیادی پیچ وجود دارد. به هیچ یک از این پیچ ها کار نداشته و فقط پیج بالایی را باز کنید و فشار را اندازه بگیرید. لوله هوا را جدا کنید. بعد از آن پکیج را روی حالت حداکثر توان قرار داده و آب مصرفی را باز کنید و یکی از کابل ها را از مدولاتور جدا کنید. بعد از چند لحظه شعله پکیج روشن شده و فشار درون لوله ها افزایش مییابد. بعد از دفترچه راهنما میزان فشار مصرفی استاندارد را بررس کنید  اگر فشار گاز شیر آن با فشار مصرفی شما یکسان بود یعنی مشکلی وجود ندارد اما در غیر این صورت تنظیمات شیر پکیج برقی دچار مشکل شده و کافی است تنظیماتش را به حالت استاندارد در آورید.

فشار ورودی باید با نوع گاز پکیج منطبق باشد در غیر این صورت مهره شش گوش را ثابت نگه داشته و بعد از آن پیچ تنظیم شماره 4 را تنظیم کنید. بعد از اینکه کار تمام شد پیچ ها را محکم بسته و کابل مدولاتور و شیلنگ هوا را مجددا متصل کنید.

در حداکثر توان

برای تنظیم این حالت ابتدا بسنجید که مصرف شما  از آب گرم مصرفی چقدر است. اگر احساس کردید که میزان مصرف شما زیاد است حتما شیر برقی پکیج را روی حالت حداکثر توان تنظیم کنید.

برای این کار در ابتدا باید در پوش شیر برقی پکیج یا رادیاتور را بردارید. بعد از آن از میان پیچ های موجود پیچ بالایی و سمت چپ دستگاه را باز کرده و فشار را بسنجید و لوله هوا را جدا کنید. و بعد از آن پکیج را روی حالت حداکثر توان قرار داده و آب را باز کنید. در انتها نیز فشار گاز شیر برقی پکیج را با حالت مصرفی مقایسه کنید، فشار موجود باید مطابق با نوع گاز پکیج باشد در غیر این صورت در پوش را برداشته و مهره 3 را تنظیم کنید. اگر تفاوتی وجود داشت، با استفاده از چند ضلعی که روی دستگاه قرار دارد تنظیمات را انجام داده و بعد از اینکه کار تمام شد پیچ ها را بسته و شیلنگ لوله هوا را مجددا متصل کنید و در پوش شیر برقی پکیج را ببندید.

نحوه اندازه گیری فشار شیر برقی پکیج

یکی از کار هایی که میتوانید انجام دهید تا از کارکرد درست آن مطمئن شوید اندازه گیری فشار آن است. در ابتدا باید در نظر داشته باشی که برای اندازه گیری فشار باید یک دستگاه اندازه گیری فشار داشته باشید، پس دستگاه مانومتر را حتما باید تهیه کرده باشید.

برای نخستین قدم در پوش آن را بردارید، پیج هایی را خواهید دید که کاری به بقیه پیچ ها نداشته و فقط پیچ های سمت چپ و پایین را باز می کنید و حالا به مانومتر نیاز خواهید داشت با این دستگاه فشار را  به راحتی و به صورت دقیق اندازه گیری کنید.

حالا باید پکیج را روی حد اکثر توانش قرار دهید و بعد آبگرم را باز کنید. بعد از گذشت چند ثانیه باید فشار گاز ورودی به شیر پکیج را با گازی که مصرف میشود مطابقت دهید. ولی در نکته حائز اهمیت در اینجا این است که فشار استاندارد برای هر برند، خاص و متفاوت است. برای مثال شما نمیتوانید فشار برند ایران رادیاتور را با بوتان یکسان در نظر بگیرید.

قیمت شیر برقی پکیج

نمیتوان برای شیرهای برقی پکیج قیمت دقیقی را بیان کرد  اما این امر ثابت شده است که در بازار انواع مختلف آن به راحتی  یافت میشود ولی احتمال اینکه محصول بدل را به شما بفروشند زیاد است جهت اطمینان از خرید خود سعی کنید این قطعه را از نمایندگی های مربوطه تهیه کنید.

پکیج برقی دیواری آلپ هلدینگ

چرا باید از یک تکنسین حرفه ای برای تعمیر شیر برقی پکیج کمک بگیریم؟

همان طور که امروز در این مطلب مشاهده کردید در تعمیر شیر پکیج برقی به داشتن دانش فنی و تخصصی و همچنین لوازم مخصوص به این کار نیاز است. کاملا مشخص است که اگر شما با قطعات به صورت کامل آشنایی نداشته باشید یا اگر تخصص مورد نیاز را نداشته باشید ممکن است آسیب های بیشتری به دستگاه وارد کرده و مسیر تعمیر آن را طولانی تر و سخت تر کنید. تنها یک تکنسین حرفه ای است که  مرحله عیب یابی را با سرعت پشت سر گذاشته و مرحله تعمیر را نیز در کمترین زمان انجام میدهد.

ممکن است تعمیرات ریز این دستگاه را انجام دهید. اما شما نمیتواند این انتظار را از یک فرد غیر حر فه ای داشته باشید که تنظیمات تخصصی را بتواند به درستی انجام دهد. و همچنین شما این توانایی را ندارید که متوجه شوید، قطعه به کار رفته ارجینال و از گاررانتی برخوردار است یا خیر!

در آخر …

در این مقاله سعی شد تا هر آنچه در مورد علائم خرابی شیر برقی پکیج بود به صورت دقیق بررسی شود چرا که میتواند شما را در هنگام بروز مشکلات راهنمایی کند. در نظر داشته باشید که نگهداری از پکیج اصول و قوائد بسیار زیادی دارد و اگر به درستی انجام نشود مسلما باعث ایجاد هزینه های بالای تعمیر و نگهداری میشود.

Views: 835

0 Reviews

Write a Review

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
واحد فروش