آب و هوای مناسب برای کشت توت فرنگی

آب و هوای مناسب برای کشت توت فرنگی فصول نسبتا گرم و ملایم سال است. اما در فصول سرد سال نیز کشت میشود. کشت این میوه در مناطق بسیار سرد که دارای هوای سرد و سنگین وسطح ناهموار و باد خیز است میزان باردهی ان را کم کرده و از کیفیت محصول کاسته می شود. این میوه با هوای گرم و نور خورشید بسیار سازگار است.  

توت فرنگی دارای خواص دارویی فراوانی است این میوه دارای فیبر، کلسیم، پتاسیم،انواع آنتی اکسیدانها، ویتامین c  و ویتامین k است به همین دلیل برای کاهش بیماری های قلبی، سلامت پوست و مو، تنظیم قند خون، کاهش کلسترول، افزایش سیستم ایمنی، تسهیل هضم غذا بسیار مفید است.

توت فرنگی به دلیل وجود فولات در ان برای سلامت مادران باردار مفید خواهد بود و باعث سلامت  لوله ی عصبی و برطرف کردن نقایص ان خواهد شد. اما در صورتی که مصرف این میوه بیش از حد نرمال باشد باعث بروز عوارضی مانند لخته شدن خون در عروق، کبودی و خونریزی میشود.

توت فرنگی به دو نوع بهاره و 4 فصل تقسیم می شود نوع بهاره ی توت فرنگی یک بار در سال میوه می دهد و نوع 4 فصله ی آن بیشتر از یکبار قابل برداشت است. این گیاه دارای ساقه های رونده است که بر روی آن برگ های کوچک رشد می کند. توت فرنگی در شرایط مطلوب از لحاظ شرایط دما، آب وهوا ، نور و خاک مطلوب میتواند تا 9 ماه باردهی داشته باشد.

⚠ مقاله مرتبط : کشت گوجه فرنگی گلخانه ای

فهرست مطالب

شرایط مورد نیاز جهت کشت توت فرنگی

اولین اقدام جهت کشت توت فرنگی انتخاب توت فرنگی سالم وبا کیفیت و بوته هایی مطلوب است و در مراحل بعدی باید شرایط مطلوب آن مطابق نیاز این گیاه فراهم شود.

انتخاب نوع توت فرنگی

توت فرنگی که برای کشت انتخاب می شود باید از نوع سالم و با کیفیت باشد دارا بودن ریشه های قوی و به دور از هرگونه بیماری از مهم ترین مولفه های یک گیاه سالم است. رنگ ریشه های توت فرنگی سالم عموما سفید است و ظاهری افشان دارد.  

زمان مناسب کشت

از اواخر پاییز تا اوایل بهار میتوان توت فرنگی را جا به جا و کشت کرد. در صورت کشت پاییزه توت فرنگی برداشت ان در تابستان سال آینده و در صورت کشت آن در بهار در درجه ی اول برای تقویت ان باید گل های آن چیده شود و در نهایت در تابستان میتوان برداشت میوه را انجام داد.

نوع خاک 

 این گیاه تقریبا سازگار با انواع خاک است اما مناسب ترین خاک برای رشد بوته های توت فرنگی خاک سبک  با بافت شنی رسی است. میزان آهک موجود در این در این خاک باید در حد استاندارد باشد و اگر این آهک از حالت استاندارد فرا تر رود برگ های گیاه زرد خواهد شد. Ph  مناسب برای آن 5.5 تا 5.6 است.

در صورت کاشت گلخانه ای گیاه باید خاک به طور پیوسته مرطوب بوده و برای جلوگیری از پوسیدگی ان به دلیل رطوبت بالا تهویه ی مناسب در سالن ایجاد گردیده و توسط حرارت خشک رطوبت آن کنترل و تنظیم گردد. خاک مورد نیاز توت فرنگی باید دارای مواد آلی باشد و برای غنی بودن آن دوبار شخم زده می شود.

شرایط دمایی در آب و هوای مناسب برای کشت توت فرنگی

آب و هوای نسبتا گرم میزان باردهی توت فرنگی را بالا می برد. هوای مرطوب برای توت فرنگی چندان مطلوب نبوده و باعث بروز بیماری های قارچی می شود. دمای مناسب جهت کشت توت فرنگی بین 15 تا 25 درجه ی سانتی گراد است. این گیاه در مقابل سرما تا حدودی مقاوم است و تا دمای -5 درجه قابلیت تحمل دارد. و در صورتی که روی گیاه پوشانده شود تا 18 درجه ی سانتی گراد نیز مقاومت ان بالا می رود.  

نکته ی مهم: به دلیل اینکه گل های توت فرنگی در فصل بهار سریع تر بارور می شوند باید در جایی کاشته شوند که سرمای دیر رس بهاره باعث آسیب به گیاه نشود.

میزان آب

توت فرنگی برای باردهی و رشد مناسب نیاز به اب فراوان دارد. این نیاز در زمان رسیدن میوه دوچندان خواهد شد زیرا در صورت کم آبی گیاه میوه های ان کوچک خواهد ماند و رشد قابل قبولی نخواهند داشت. ریشه های توت فرنگی در عمق 15 تا 20 سانتی متری در زمین کشت می شوند بنابراین نسبت به میزان کم آب حساس تر خواهند بود.

میزان نور

میزان مناسب نور خورشید در بهتر شدن کیفیت و مزه میوه ها همچنین میزان باردهی تاثیر بالایی دارد. مدت زمان نور مطلوب برای توت فرنگی 6 تا 8 ساعت در طول روز است که باید توجه داشته باشید نور به همه ی نقاط  گیاه  ساطع شود. همچنین باید از تابش نور بالای 13 ساعت در روز جلوگیری کرد درغیر این صورت گیاه دارای ساقه ی  خزنده شده و کاهش میوه را در بر خواهد داشت.

شرایط کلی مورد نیاز جهت کشت توت فرنگی

 • میزان حرارت مورد نیاز در طول شبانه روز بین 15 تا 25 درجه ی سانتی گراد است.
 • خاک سبک و شنی  با زهکشی صحیح و مناسب
 • 6 بوته در هر متر مربع فاصه ی مناسب بین بوته ها است
 • میزان رطوبت حدودی بالای 40 درصد
 • میانگین ph خاک در حدود 5.6 تا 5.7
 • جلوگیری از ایجاد بیماری و رشد علف های هرز توسط خاکپوش یا مالچ بر روی بستر کشت
 • استفاده از کود های مناسب جهت تقویت گیاه
 • آبیاری درست و به موقع و در صورت امکان استفاده از آبیاری قطره ای برای جلوگیری از ایجاد آلودگی

نحوه ی کاشت توت فرنگی

در مرحله ی اول زمین باید برای کشت اماده شود آبیاری زمین قبل ازکشت گیاه و رطوبت ایجاد شده در زمین به بالا رفتن قدرت ریشه در زمین کمک می کند. جدا کردن ریشه ها از هم به  ریشه زایی و تقویت آن کمک خواهد کرد. همچنین در هنگام کاشت توت فرنگی جدا کردن برگ های زرد یا پیر توصیه می شود. توت فرنگی قبل از کشت نیاز به زمین آماده نرم و غنی دارد.

 1. آبیاری گیاه بعد از کاشت هفته ای یک الی دوبار مناسب خواهد بود.
 2. جلوگیری از ایجاد علف های هرز و کنترل آن ها
 3. پیشگیری از بیماری های خاک با استفاده از پوشش مالیچه
 4. حفظ رطوبت موجود در خاک و عدم تماس میوه ها با خاک و آلودگی ان با به وسیله ی پوشش خاک با کاه یا خاک اره
 5. هرس ساقه های رونده ی گیاه برای استحکام ساقه ی اصلی و باردهی مطلوب
 6. افزودن مواد آلی و مغذی به خاک جهت تقویت ان
 7. مواد آلی مورد نیاز برای توت فرنگی شامل کود های گیاهی، کود های کشاورزی، کود پیت ماس و یا خزه تورب دار است.
 8. زه کشی خاک برای نگهداری و حفظ رطوبت و تخلیه ی آن دارای اهمیت زیادی است.

کاشت توت فرنگی در گلدان

این گیاه برای رشد مطلوب نیاز به انتخاب یک گلدان مناسب و فضای مناسب از لحاظ شرایط نور و دما دارد…

کاشت توت فرنگی در گلدان

انتخاب گلدان مناسب و کاشت توت فرنگی  

گلدان مناسب جهت کشت توت فرنگی گلدانی است که دارای زه کشی در قسمت پایینی باشد گلدان های سفالی، گلدان های پلاستیکی رنگ روشن، گلدانهای مخصوص کاشت توت فرنگی و … گلدان انتخابی را تا نیمه از خاک پر کنید پی هاش خاک توت فرنگی باید بین 5.5 تا 6.5 باشد. پی هاش خاک با استفاده از کیت آزمایش خاک قابل اندازه گیری است.  

غنی سازی و اصلاح خاک

غنی سازی خاک توسط کمپوست و پرلیت انجام می شود پرلیت باعث حفظ رطوبت خاک و کمپوست باعث غنی سازی و تقویت خاک می شود. 

کاشت توت فرنگی  

 در هنگام کاشت توت فرنگی در گلدان، حفره هایی را در آن ایجاد کنید و بعد ریشه های گیاه را از هم جدا کرده و به گلدان منتقل کنید، اطراف گلدان را از خاک پر کنید تا ریشه ها محکم در خاک قرار بگیرند.

آبیاری

پس از کاشت توت فرنگی آن را آبیاری کنید و بعد از آن در هفته دو بار به اندازه 2.5 سانتی متر گیاه را آبیاری کنید. و در صورت ایجاد علف های هرز ان را با دست بچنید.

مراحل کاشت و رشد گیاه

 • کاشت گیاه
 • دوره گلدهی
 • رشد میوه
 • رسیدگی به گیاه برای تقویت و رشد بهتر
 • آبیاری مناسب
 • هرس توت فرنگی

در این گیاه هرس به این ترتیب است که بوته هایی که دارای محصول کم هستند چیده می شوند تا فضای کافی برای رشد بوته های پر بارتر وجود داشته باشد.

حفظ کیفیت و تازگی توت فرنگی

نگهداری توت فرنگی در محیطی با شرایط دمایی مطلوب بهترین راه جهت حفظ طراوت و کیفیت ان است. همچنین مواظبت و دقت در هنگام چیدن توت فرنگی بسیار مهم است و بعد از چیدن باید در دمای بین 2 تا 3 درجه نگهداری شود تا ارزش غذایی این میوه نیز حفظ شود.

نتیجه گیری

توت فرنگی میوه ای پرطرفدار است که دارای خواص بسیار در جهت حفظ سلامت افراد است و کاشت آن به صورت مزرعه ای، گلخانه ای ، و گلدانی امکان پذیر خواهد بود  به شرطی که شرایط مورد نیاز جهت رشد هرچه بهتر توت فرنگی را فراهم آورید. به همین دلیل ما در این مقاله شرایط آب و هوای مناسب برای کشت توت فرنگی را به صورت جامع مورد بررسی قراردادیم به همین دلیل اگر در این زمینه سوالی دارید حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

Views: 1550

4 Reviews

2

Write a Review

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
واحد فروش