فواید سونای خشک و سونای بخار

سونا درمانی به دلیل فواید بسیاری که دارد در کشورهای مختلف رواج پیدا کرده است. مطمئنا اکثر شما نیز اسم سونا درمانی را شنیده و شاید به کرات از آن استفاده کرده باشید. فواید سونای خشک و سونای بخار درچیست؟ سوالی است که شما بعد از خواندن این مقاله به جواب آن دست مییابید، پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

فهرست مطالب

سونای خشک چیست؟

سونای خشک در واقع دستگاهی است که از اتاقکی همراه با سکوهایی جهت نشستن افراد تشکیل شده و دارای هوایی کنترول شده میباشد. حرارتی  حدود 80 تا 130 درجه سانتی گراد داشته و از حرارت خشک استفاده میکند. این دستگاه با  هدف  جلو گیری از اتلاف حرارت بالایی که دارد از مصالحی نارسانا مثل چوب ترموود یا چوب خام ساخته می شود و دارای حرارتی بالا و رطوبت پایین است.

سونای بخار چیست؟

به سونای بخار سونا ترکی یا سونا روسی نیز گفته میشود. این دستگاه از اتاقکی همراه با دیوارهایی از جنس سنگ و یا سرامیک مرغوب ساخته شده است و همچنین چند دریچه برای ورود بخاری که توسط دیگ های بخار تولید میشود دارد،  این بخارها به وسیله لوله هایی به اتاق منتقل میشوند.

میزان گرما در سونای بخار به اندازه سونای خشک  بالا نیست، به شکلی که به ندرت از مرز 50 درجه سانتیگراد بالاتر میرود. اما به دلیل رطوبت بالاتری که نسبت به سونای خشک دارد بیشتر متوجه گرما خواهید شد.

فواید سونای خشک و سونای بخار

فواید سونای خشک و سونای بخار تا حدود زیادی مشترک هستند. سونا به دلیل اینکه راه های تنفسی ما را باز تر میکند باعث راحتتر شدن تنفس نیز میشود. دریافت اکسیژن  را در اثر هوای خشک و گرم افزایش داده و به دلیل تغییرات سریع درجه حرارت انعطاف پذیری عروق را نیز بهبود میبخشد. در ادامه به معرفی فواید بیشتری از سونا بخار و خشک میپردازیم.

سم زدایی

معمولا از طریق غذا هایی که میخوریم مواد سمی زیادی جذب بدن میشوند که در اثرمکانیسم تعرق از بدن دفع میشوند. در سونا نیز سمومی مثل سدیم، نیکوتین، کلسترول، فلزات سنگین( کادمیوم، سرب، جیوه، روی و…) ، اوره و اسیدلاکتیک در اثر تعرق بالا از بدن دفع میشوند و هرچه این فلزات بیشتر دفع شوند بدنمان بیشتر قادر به سوزاندن چربی خواهد شد.

کاهش استرس و اضطراب

افزایش هورمون کورتیزول (هورمون استرس) در بدن باعث ایجاد استرس میشود، این هورمون باعث افزایش رادیکال های اکسیژن مضر در بدن میشوند و رادیکال ها تورم والتهاب را در پی داشته و باعث افزایش وزن میشوند. سونا باعث کاهش ترشح هورمون کورتیزول شده و استرس و تنش را تا حدود زیادی کاهش می دهد.

کاهش استرس و اضطراب با سونای خشک و بخار

 

بالا بردن مقاومت بدن

سونا درمانی حالتی شبیه تب سنتی داشته و باعث تقویت ایمنی بدن میشود و مقاومت را در برابر هجوم ویروس ها وباکتری ها بالا میبرد. گردش خون و اکسیژن رسانی به اندام ها را افزایش می دهد.

از میزان دردهای رماتیسمی و مفاصلی به مقدار چشمگیری کاسته و به بهبود بیماری های پوستی کمک میکند. با اتساع عروق خونی و افزایش گردش خون تسکین درد را باعث میشود.

فشارخون بالا را درمان میکند. و با شل کردن عضلات و رفع گرفتیگی عضلات باعث کنترول وزن فعلی وبهبود کیفیت خواب میشود.

سونا برای از بین بردن درد بعد از ورزش بسیار مناسب است.

تمیز کردن منافذ پوستی

یکی دیگر فواید سونای خشک و سونای بخار عرق کردن است، زیرا خروج عرق از سطح بدن کثیفی های موجود در منافذ پوست را تمیز کرده و سلول های مرده را نیز پاکسازی میکند. از آنجایی که سونا تعرق شدید را به دنبال دارد پس باعث تمیز شدن سطح پوست میشود.

لاغری با سونای خشک و سونای بخار

قرار نیست در اتاق سونا عضله سازی کنید یا کالری بسوزانید، به علت تعریق زیاد آب بدن به مقدار زیادی از دست میرود. این آب باید تا مقدار زیادی به بدن برگردانده شود در غیر این صورت بدن آسیب زیادی میبیند. در واقع سونا روشی سریع یا موقت برای کاهش وزن نیست باید صبورانه و منظم این کار را تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

لاغری با سونای خشک و سونای بخار

هوای گرم در حالت خشک و یا مرطوب روشی متداول برای کاهش وزن در ایران است. این روش توسط فنلاندی ها کشف شد و همچنان فنلاند مرکز اصلی این روش به شمار می آید اما برخی خاستگاه آن را شمال روسیه میدانند.

در سونا به دلیل حرارت زیاد متابولیسم بدن بالا رفته و در پی آن دمای بدن نیز بالا میرود و در نتیجه تعریق زیاد شده و کاهش آب بدن باعث کاهش وزن میشود. این کاهش وزن به خاطر کاهش حجم چربی ها است، کاهش آب میان بافتی در بافت های چربی باعث نرم و ذوب شدن چربی ها میشود.

کاهش سر درد

سونا یکی از تاثیر گذار ترین عوامل بر سر درد شدید میباشد. چرا که مستقیا برروی سیستم های فیزیولوژی اثر گذاشته و درد شدید سر را بهبود میبخشد.

پیشگیری از سرما خردگی معمولی

بررسی هایی که در این زمینه صورت گرفته نشان میدهد افرادی  که زیاد از سونا درمانی استفاده میکنند نسبت به افرادی که کمتراستفاده کرده یا اصلا استفاده نمیکنند خیلی کمتر مریض میشوند. چراکه سونا به سبب تمیز کردن مجاری بینی و تنفسی باعث کمتر شدن سرماخردگی عادی میشود، و برای کسانی که آلژی و بیماری های سینوسی دارند توصیه میشود.

افزایش طول عمر

گرما در سونا فواید ضد اکسیداتیو داشته که باعث آسیب به پروتین ها میشود. در اثر سونا سمی بودن پرتو های ماورا بنفش و پروکسید هیدوژن در بدن کمتر شده و در نتیجه طول عمر افزایش مییابد.

درمان بیماری تنفسی

سونا درمانی بیماری های تنفسی از قبیل سینوزیت و تنگی نفس را به دلیل باز کردن مجازی های بینی و سینوسی بهبود میبخشد.

درمان بیماری تنفسی

تاثیر سونا خشک و مرطوب برای پوست و مو

سونا پاک سازی پوستی را باعث شده و گردش خون مویرگی را بالا میبرد و به همین طریق ظاهری نرم و زیبا را به پوست میبخشد.

عرق دارای مواد مغذی و معدنی بوده و باعث حفظ سطوح کلاژن میشود و پیری پوست را کند میکند و بافت پوست را محکم  میکند.   خطوط ریز و چین و چروک های سطح پوست را کاهش میدهد.

توسط عرق سموم بدن دفع میشود این سموم علاوه بر اینکه برای خود بدن ضرر دارد برای پوست نیز مضر است، دفع این سموم مانع درخشندگی پوست شده و ظاهری زیبا تر را به پوست میبخشد.

همچنین سونا برای پوست های چرب و جوش و آکنه دارنیز  بسیار مفید است.

در هنگام ریزش تار های مو ریشه آن برای مدتی زنده میماند و بعد از مدتی ضعیف و از بین میروند از طرفی با گذشت زمان چربی و سایر مواد باعث بسته شدن منافذ پوست شده و رشد مجدد مو را مانع میشوند. پس تعرق در سونا دفع چربی های زیر پوست و باز شدن منافذ مو را باعث میشود و در نتیجه احتمال ترمیم دوباره مو بالا میرود.

چه افرادی نباید از سونا استفاده کنند؟

 • خانم های باردار
 • افرادی که دارای مشکلات قلبی و عروقی هستند
 • مبتلایان به بیماری صرع
 • افراد دیابتی
 • افراد زیر18 سال
 • افراد دارای عفونت های پوستی نیز نباید از سونا استفاده کنند زیرا گرما و رطوبت باعث تکثیر و انتقال عفونت و قارچ می شوند.
 • در صورت مصرف غذای سنگین، حداقل باید 3 ساعت اختلاف بین مصرف غذا و سونا فاصله باشد.
 • افرادی که تب دارند نباید از سونا استفاده کنند زیرا تب را شدیدتر میکند.

مدت زمان استفاده از سونا :

به طور عمده این مدت زمان چیزی حدود 5 تا 30 دقیقه است. اما شما بسته به میزان سازگاری خود از آن استفاده کنید. توصیه میشود که اگر تا به حال از سونا استفاده نکرده اید، کم وآهسته شروع کنید یعنی در اوایل سعی کنید مدت زمان کمتری را در سونا باشید ودر حد امکان  بر سکو های نزدیک به زمین بنشینید چرا که گرما بیشتر به سمت بالا حرکت کرده و و سکوهای بالاتر گرم تراند.

هر گاه احساس استرس پیدا کردید حتما بلا فاصله از سونا خارج شوید.

پوشش مناسب سونا خشک و بخار:

مناسب ترین پوشش برای سونا استفاده از الیاف طبیعی مانند حوله نخی ویا پیراهین های گشاد است، اما در محیط هایی که افراد زیادی هستند استفاده از حوله مناسب ترین گزینه است زیرا پوشیدن حوله در جلو گیری از بیماری های پوستی ماثر است.

مقالات مرتبط:حوله خشک کن فولادی بهتر است یا آلومینیومی

سونا درمانی یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین تکنیک ها برای سلامت و تندرستی افراد است وعملکرد ذهنی کودکان و بزرگسالان را بهبود میبخشد. در واقع سونا به علت تاثیرهای مفید زیادی که  در سلامت انسان داشته در اکثر کشور ها محبوبیت چشمگیری کسب کرده است. بنابراین اگر قصد دارید عضله های خود را آرام سازی کنید و هورمون های خوب بدن خود را افزایش دهید حتما چند جلسه هفتگی سونا را در برنامه خودت قرار دهید.

Views: 43

1 Review

5

Write a Review

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
واحد فروش